Yunanistan ve Türkiye arasında gerginlik bitmiyor. Yunan yönetimi Türk yönetiminin son hal ve hareketlerinin NATO içerisinde uygun olmadığını ve bu sebeple Türkiye’nin kendilerini tehlikeye atan ve Avrupa’yı tehlikeye attığı iddia edilmekte olan adımlarına karşı NATO’dan Türkiye’nin kınanmasını talep edecek.

Türkiye’nin kınanması ile ilgili olarak henüz kesin bir karara varılmadığı tahmin edilirken, NATO’nun tarihinde ilk kez üyesi olan bir ülkeyi ‘kınaması’ mümkün olursa Türkiye tarafının üyelikten ayrılma sürecinin gündeme gelip gelmeyeceği merak edilmekte.

Türkiye NATO Üyelerini Rahatsız Eden Adımlar Atıyor

NATO üyesi birçok ülke kendilerine yönelik olmasa da Türkiye yönetimince atılan her türlü adımın zaman zaman Avrupayı tehlikeye attığını düşünüyor ve bunun engellenmesi gerektiğini düşünüyor. Türk tarafının ise NATO’dan başta Irak ve Suriye olmak üzere bölgedeki sınır komşuları ile yaşanan sorunlarda destek istediği ancak bu desteği hiçbir zaman alamadığı belirtiliyor.

Türkiye’ye sırtını döndüğü iddia edilen NATO ise Türkiye’nin önemli bir müttefik olduğunu belirterek, ABD başta olmak üzere Avrupa’nın da bu konuda farklı görüşleri olduğu belirtiliyor.
Kategori: