Fobi nedir? Fobi bir insanın korktuğu bir şeyleri ifade eder. Örneğin bir insan yüksekten korkuyor ise bu fobidir. Hobi ile fobi zaman zaman karıştırılıyor olsa da, fobi, korku, hobi ise yapmaktan keyif duyulan şeylere genel olarak verilmiş addır.

En yaygın fobiler milyonlarca insanı etkisi altına almakta ve her yıl milyonlarca insan bu fobilerinden dolayı gerek tedavi görmek, gerek ise korkularından kaçmak için milyarlarca dolarlık bir açık oluşturmaktadır. Her yıl dişçi fobisinden dolayı dişçiye gitmeyen insanların milyarlarca dolarlık kayıp sebebi oldukları bilinmektedir.

En yaygın fobiler nelerdir?

Dişçi fobisiEn Yaygın 10 Fobi

Tüm Amerikalıların ortalama %9-20 kadarı dişçiye gitmekten, dişçinin ofisine girmekten son derece korkar. Bu 10 milyondan daha fazla insanı oluşturan bir nüfus olup dişçi fobisinden korkan insanlar bir ülke kuracak olsa ABD’den daha büyük bir ülke kurabilirler. ABD’nin bugün nüfusu ortalama 350 milyon civarında seyrederken, dişçi fobisinden korkanların sayısı ise ülkenin %20’sine kadar varıyor.

Köpek fobisiEn Yaygın 10 Fobi

Köpek fobisi tüm dünyada yaygın olan fobiler arasındadır. Türkiye gibi sokak köpeklerinin çok sayıda olduğu ülkelerde doğal olarak toplumun büyük kısmı köpeklerden korkarken, bunun adı fobi değil, genel olarak canını korumak isteyen insanların endişesidir. Köpek fobisi ise ev köpeğinden bile korkan insanları etkiler. Eğer tüm köpeklerden korkuyor ve en sevimli köpekten bile kaçıyorsanız bu durumda sizde de köpek fobisi olabilir.

Köpek fobisinin tedavisi yine köpekle olup, hastalar genelde ilk zamanlar korkularını yenmekte zorlansa da kısa süre içerisinde fobilerinden kurtulurlar.

Uçak fobisiEn Yaygın 10 Fobi

ABD’de 25 milyondan daha fazla insanın uçan araçlardan, özellikle uçaktan çok korktukları bilinmektedir. Uçak fobisinden dolayı ölen insanların sayısı son derece az olsa bile, uçaktan korkanların sakinleştirici alarak uçağa binmesi öneriliyor.

Travma ve Anksiyete Psikiyatrisi profesörü ve Travma ve Anksiyete Direktörü Barbara Rothbaum, uçak fobisinin iki tipi olduğunu, birisinin kapalı ve dar uçak alanında sıkışma korkusu olduğu, diğerinin ise uçağın düşecek olduğu korkusu olduğunu anlatıyor. En güvenilir ulaşım araçları arasında uçak bulunuyor.

Şimşek ve gök gürültüsü korkusuEn Yaygın 10 Fobi

Şimşek ve gök gürültüsünden korkanların sayısı da azımsanamayacak kadar fazladır. Özellikle gök gürültüsünden korkanların sayısı oldukça fazladır. Gök gürültüsünün ardından evine kapanan ve uzun süre camları, kapıları açmadan yatağında uyumaya çalışan insanların sayısı fazladır.

Karanlık fobisi

siyah 1

Karanlıkta kalmak, bir anda elektrik kesintisi olması ve herhangi bir karanlık bir tünele girmek gibi karanlık ortama girdiğinde korkanların sayısı çok fazladır. Karanlık fobisinin tüm dünyada özellikle çocukluk dönemlerinde aile içi şiddet olayları olan kişilerde daha fazla görüldüğü bildirilmiştir.

Yükseklik fobisi

En Yaygın 10 Fobi

Yüksekte kalmak, yüksek binalara çıkmak gibi yükseklik fobisi yaşayan insanların sayısı son derece fazladır. Yapılan araştırmalarda toplumlarda ortalama %2 ila %6 arasında yükseklik korkusu olan insanın olduğu bilinmektedir.

Sosyal fobiEn Yaygın 10 Fobi

Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü’ne göre, sosyal fobisi olanların sayısının yaklaşık 15 milyon olduğu ve bu sayının ABD genelinde büyük kayıplara yol açtığı belirtilmekte. Sosyal fobi bir grup insanın önünde konuşma yapmaktan korkmak, başka insanlarla konuşurken yüzün kızarması ve daha birçok farklı belirtiler ile ortaya çıkar. Özellikle 13 yaş civarında oluşmaya başlar ve sonucunda tedavi edilmezse bazı vakalar evden çıkamaz hale gelebilir.

Kapalı mekan fobisiEn Yaygın 10 Fobi

Ulusal Ruh Sağlığı Enstitüsü tarafından yapılan 2008 raporuna göre, 18 yaş ve üzerindeki yaklaşık 1.8 milyon Amerikalı yetişkin agorafobiden etkilenmektedir. Bu kimseler kapalı alanlara girmekten korkarlar ve asansöre binmezler.
Kategori: