Sokağa çıkacaksınız ama sokağa çıktığınızda başınıza kötü bir şeyler geleceğini mi düşünüyorsunuz? Sosyal fobisi olan bir insansınız. Sosyal fobi sürekli olarak insanların yaşadıkları ve milyonlarca insanın yaşadığı bir durum. Özgüven eksikliğine bağlı olarak yaşandığı bilinen bu sağlık sorunu genelde kısa süre içerisinde psikolojik destekler ile beraber tedavi edilirken, çok nadir durumlarda ise ağır vakaların tedavi edilmesi son derece zordur. Kişiler sokağa çıktıklarında kendilerine başka insanların zarar vereceği düşüncesindedirler ve bu sebeple sokağa çıkmayı istemezler.

Özellikle bazı sosyal fobi yaşayan insanlar yanlarında bir tanıdıkları olduğunda sosyal fobi yaşamayabilirler, aslında bu durum sosyal fobiye direkt olarak ilgili değildir. Özgüven eksikliğinin temelinden dolayı yaşanır. Sosyal fobi olan insanlar tek veya aileleri ile bile sokağa çıkmaktan endişe duyarlar ve bu endişe onları evde kapalı kalmaya sürükler.

Bugün her yıl milyonlarca sosal fobi vakası yaşanmaktadır ve bu bir psikolojik hastalık sınıfında yer alsa bile tedaviler genelde kısa sürede ve geçici tedaviler uygulanacak şekilde kalıcı sonuçlar elde edilir.

Sosyal fobi için bazı uzmanlar bunun bir hastalık olmadığını, sadece özgüven sorunundan dolayı olduğuna değinse bile, ağır vakaların ise hastalık olarak sınıflandırılmasına uygun bakmaktadırlar.

Sosyal Fobi Nasıl Tedavi Edilir?

Sosyal fobinin ilk tedavisi kişinin sürekli olarak sokağa çıkması ve başına bir şey gelmediğini anlamasıdır. Sokağa çıkmaktan korkuyor musunuz? Hemen bu yazıyı okuduğunuz dakika sokağa çıkın ve yakın çevrede 30 dakika boyunca dolaşın. Başınıza herhangi bir iş gelmeyecektir. Oldu da herhangi bir kavga ve benzer sorun yaşanırsa bugün Türkiye Cumhuriyeti’nin her noktasına ulaşacak güvenlik, ambulans güçleri mevcuttur.

Size kimsenin zarar vermeyeceğini, Türkiye’nin ve tüm dünyadaki ülkelerin sokaklarının insanlarla dolu olduğunu ve her türlü olayda sizi kurtarabilecek, müdahale edebilecek ve sizin hasar almanızı engelleyecek insanlar olduğunu hatırlayın.

Eğer buna rağmen bir süre böyle denemenize rağmen sokağa çıkamıyorsanız en kısa süre içerisinde psikolojik bir destek alın ve kısa süre içerisinde bu sorunu geçici değil, kalıcı bir şekilde tedavi ettirin.

*Sosyal fobi yaşayan insanların toplumda oranı fazladır.
Kategori: