Türkiye’de bir süredir uygulanan sokağa çıkma yasakları kaldırılmış olabilir. Ancak vatandaşlar için aslında sokağa çıkma yasaklarının tam bir anlamı yok. Bugün için birçok vatandaş evlerinden çıkmaktan korkuyor ve giderek daha fazla artan COVID-19 vakalarının vatandaşları büyük oranda endişeye sürüklediğinden söz ediliyor. Bir süredir özellikle vatandaşların bu sebeple sokağa çıkmadıkları ve birçok insanın özellikle de yaşlı olan insanların sokağa çıkmak konusunda endişe ettiklerinden söz edilirken, ABD’den Avrupa’ya kadar tüm dünyada bu durum insanların psikolojisini çok yakından etkiledi.

COVID-19 dolayısı ile psikolojisi bozulan çok sayıda insanın özellikle kısa süreler içerisinde psikolojik olarak bu durumdan fazlasıyla etkilendi. Sinirler gerildi ve çok sayıda insan artık virüs dolayısı ile sokağa çıkamadığından, ekonomik kazanç elde edemediğinden ve belki de yiyecek yemek bulamaz hale gelebileceğinden gelecek endişesi ile ne yapacağını bilemez hale geldi.

Devletlerin verdikleri yetersiz destekler ise insanların bir süre rahat olmasını sağlarken, bu destekler çoğu insana verilemedi. 7 milyar kadar insana bu desteklerin tam ve kesintisiz sağlanması mümkün olmazken, üretim yerlerinin sahipleri bile gelecek belirsizliği durumunu yaşadılar.

Sakin Kalın

Bu söze uymak ne kadar mümkün bilemeyiz. Ancak tüm dünyada insanlar bugün sizinle aynı durumu paylaşıyor. COVID-19 nedeniyle milyarlarca insan rahat rahat sokaklara çıkamıyor, eskiden 500 bin insanın aynı anda toplandığı alanlar artık 50 bin kişiyi bile bir araya getiremiyor. Bunu sadece siz yaşamıyorsanız, bugün COVID-19 kaynaklı ne yaşıyorsanız yaşayın bu durumu yaşayan milyonlarca aynı durumda olduğunuz insan var. Bu sebeple sakin olun, yalnız değilsiniz. Durumunuz kötü olabilir, psikolojik açıdan çok büyük hasar almış olabilirsiniz ama sakin kalmazsanız bunun zararı hem size, hem başkalarına olacaktır.

İşinize Odaklanın

Eğer bu dönemde işinizden olmadıysanız işinize daha fazla odaklanın. Hem daha fazla kazanç elde etmek, hem daha fazla stres atmak ve işinizi severek yapmak için bu durum sizin için son derece önemli olacaktır.

İşinizi yaparken can sıkıntısını unutur, aynı zamanda kafanız daha rahat hareket edebilirsiniz.

Sokağa Çıkın

Korkmayın! Ancak tedbiri elden asla bırakmayın. Özellikle bu dönemde çok kalabalık olmayan kafelere, restoranlara gidin. Eskiden yaptığınız aktiviteleri yine artık yapabilirsiniz. COVID-19 kapma endişesi yaşamayın. Maskenizi takın, sosyal mesafeye mümkün oldukça dikkat edin ve temizlik konusuna eskisine oranla çok daha fazla özen gösterin. Eskiden 1 kere ellerinizi yıkıyorduysanız bu dönemde 3 kere ellerinizi yıkayın. Eski yaptığınız her türlü işi ve aktiviteyi bu dönemde de yapmaya devam edebilirsiniz. COVID-19 çok fazla ölümcül değildir, aynı zamanda öleceğinizi düşünmeyin. COVID-19 yakalansanız bile medyada abartıldığı kadar ölümcül olmayan bir virüs olan COVID-19’un sizi öldürme durumunun eğer ki sağlıklı bir insansanız çok az olduğunu unutmayın. Ancak tedbiri de asla elinizden hem kendiniz, hem bizim için bırakmayın.