İnsan kulağı yerde gezen böceğin sesini duyabilecek kadar hassas değildir. Ancak çok hassas olarak adlandırılır ve kulaklarımız en ufak sesleri bile duyabilir. Titreşim dalgalarından çıkan sesleri ise duymamız mümkün değildir ve bunları duysaydık zaten bugün çok büyük baş ağrısı ve benzer sağlık sorunları yaşıyor, hatta delirmiş ve yok olmuş olabilirdik.

Bir MR cihazının yüksek alarm benzeri sesini duyduğumuzda nasıl korkuyor ve neler olacağını merak ediyor isek benzer olarak birçok farklı sese vücudumuz farklı tepkiler veriyor. Örneğin bir düğünde yüksek sesli müzik çaldığında ilk dakikalar çok eğleniyorsunuz ancak gecenin sonuna doğru kulaklarınız ağrıyor ve çevrenizdeki insanların sesini aslında duyamaz hale gelebiliyorsunuz.

Tüm bunlar kulaklarımızın hem sesi duyma hassasiyeti, hem de bir o kadar hassas organlardan bir tanesi olmasından kaynaklanıyor. Giderek daha fazla sayıda insanın kulak hastalıkları yaşamaya başladığı günümüzde bundan 100 yıl öncesine oranla çok fazla gürültü var ve ses kirliliği dolayısı ile insanlar kulak sorunlarını daha fazla yaşıyor. 100 yıl önce insanlar kulaklık denen bir araca sahip değillerdi. En azından sık olarak kullanılan bir araç olarak kulaklığı görmüyorlardı.

Bugün en büyük kulak sorunlarının başında yüksek sesle müzik dinlemekten doğan hasarlar geliyor. Kimi zaman bu durum kulakta hasar yaratıyor ve geçici duyamama sorunlarına sebep oluyor, kimi zaman ise beklenmedik düzeyde kulakta çınlama, ağrı ve benzer sorunları beraberinde getiriyor.

Kulaklarınızı Koruyun!

Kulaklarınızı çok yüksek sesten koruyun. Yüksek sesli bir ortamda kaldığınızda başınızın ağrıması, baş dönmesi yaşamanız ve mide bulantısı hissetmeniz migren tipi ağrılar dolayısı ve gerilim tipi baş ağrısı nedeniyle mümkün olabilir. Bu ağrıları yaşamamak için özellikle çok yüksek sesli ortamlarda kalmamak, eğer yüksek seste kalınacak ise mümkünse sesin çıkış kaynağından yani sizin üzerinize bas havası vurmayacak şekilde maruz kalmanız baş ağrısı yaşama sorunlarınızı azaltacaktır.

Şiddetli yüksek ses özellikle bas ile birleştiğinde bu sese alışık olmadığınız ve sürekli olarak böyle sese maruz kalmadığınız (ki isteseniz bile kalamazsınız) baş ağrısına sebep olması çok doğal bir durumdur.
Kategori: