Zaman zaman beklenmedik baş ağrısı sorunları ile karşı karşıya kalabilir ve ciddi bir hastalık habercisi olduğu endişesi yaşayabilirsiniz. Bunların her biri normaldir ve gerçekten çok ama çok şiddetli bir baş ağrısı sorunu yaşıyorsanız başta beyin kanaması olmak üzere çeşitli hastalıklardan şüphelenerek hemen acil servise veya 112 acil yardım hattına başvurmanız şiddetle önerilmektedir.

Ancak uzun saatler boyunca özellikle LCD ve LED ekranlara bakarsanız baş ağrısı yaşamanız normal olabilir. Bunun sebeplerinden bir tanesi olarak gözün sürekli olarak parlak ışığa bakması ve normal şartlarda sürekli olarak bu ekranlara bakmaya alışkın olmamak birinci sebep olarak gösterilir.

Bilgisayar ve diğer ürünlere sürekli olarak bakarsanız bu türden ağrılar yaşamak normal olabilir, ancak normal olmadığı durumlarda olabilir. Çok uzun saatler televizyon ve bilgisayar veya cep telefonu gibi ürünlerin ekranlarına bakmak ve uzun süreli yüksek ışığa veya parlaklığa maruz kalmak özellikle göz hareketlerinin de sürekli takibi nedeniyle baş ağrısına sebep olabilecek en önemli etkenlerden bir tanesi olarak ifade edilmektedir.

Teknolojik gelişmeler ışığında bazı şirketler artık ekranlarını gece saatlerinde parlaklığı düşürecek, siyah ve sarı karışımı yazılımsal kontroller ile baş ağrısını ve baş dönmesini azaltacak ekran yazılımları ve donanımları geliştirmektedir. Tüm bunlar ekranların çok daha az baş ağrısına sebep olmasını sağlayabilecek olsa da, aslında zaman zaman bunlar bile işe yaramaz hale gelebilir.

Baş ağrısını ekrana sadece 1 saat bile baktığınızda yaşıyor ve çok ciddi belirtiler hissediyorsanız, özellikle mide bulantısı buna sürekli dahil oluyor ise bu durum psikolojik olabilir. Bu tür durumlarda kişilerin baş ağrısına dönük tedaviler alması değil, fiziksel olmayan ancak zihinsel olan problemlerinin çözülmesi gerekli olur.

Baş ağrısını sık sık yaşıyorsanız web sitemizde yer alan baş ağrısı içeriğimizi de inceleyebilirsiniz.




Kategori: