Geleceğin en büyük tehditlerinden bir tanesi olarak gösterilen, tıpkı bir laboratuvardan yanlışlıkla çıktığı iddia edilen corona virüsü gibi bir anda insanların kontrolünden çıkabileceği endişesi duyulan yapay zeka ile ilgili çok büyük endişeler söz konusu. Milyarlarca insan bugün yapay zekayı yavaş yavaş kullanmaya hazırlanıyor, bazıları kullanmaya başladı bile. Mobil cihazlardan elektronik tüm ürünlere kadar yapay zeka aktif olarak kullanılacak.Yapay Zeka Kendi Kendini Kontrol Edebilir Mi?

Yapay zeka şu an için kendi kendini zaten kendisine konan sınırlar ile kontrol ediyor. Ancak burada sözü edilen yapay zeka ile bugün cep telefonları kamerasına eklenen yapay zeka adı verilen sistem aynı değil. Yapay zekanın internete erişim verilmesi ve kendisini geliştirme gibi özellikler ile desteklenmesi durumu ile cep telefonu kamerasını kontrol eden, tüm sınırları kamera ile ilgili özelliği kontrol etmekle sınırlı olan ve ötesine geçemeyecek yapay zeka bir tutulamaz.

Bu durumda özellikle yapay zekanın ne kadar ileri boyutlara gidebileceğine bakmak gerek. Eğer ki bir yapay zekalı polis robotu üretilirse ve bu kendisini sürekli insanlar gibi geliştirir, hatta insanlardan daha hızlı geliştirir ise bu durumda onun önüne nasıl geçilebilecek olduğu merak konusu. Yapay zeka ile ilgili olarak olası komplo teorilerine bakacağız.

Kontrolü Ele Geçirmesi

Yapay zekanın kendi kendini kontrol ederken, bir anda tüm sınırları kaldırması ve kendisine verilen davranış özelliklerinden vazgeçerek daha agresif davranması, kendisini insanlardan daha üst görerek insanlığa savaş açması beklenen bir senaryo. Ancak bunun için tek bir robotun yeterli olmayacağı, bu sebeple milyonlarca robotun üretilmesi gerekebilecek olduğu belirtliyor.

Aynı zamanda yapay zekalı bir robotun kendisinden 1 tane bile olsa kendi öğrendikleri ile çok absürt bir durum gibi gelse bile kendisinden milyonlarca üretebileceğinden söz ediliyor.

İnterneti Durdurması

Yapay zeka ile ilgili en büyük komplo teorilerinden bir tanesi ise interneti insanlar için durdurması, sadece kendisinin kullanımda bırakarak bu sayede insanlığa oyunlar oynaması bekleniyor. Bu durumu nasıl başaracak olduğu konusunda ise birçok iddia var ancak hangi iddianın doğru olabileceği konusunda çok büyük tartışmalar mevcut.

Savaşa Sebep Olacak

İddialara göre yapay zekanın başta nükleer silahlar olmak üzere çok sayıda füzeyi uzaktan ateşleyebilecek olduğuna inanılıyor. Bu durumda özellikle yapay zekanın ülkeler arasında nükleer füze savaşlarına sebep olabilecek olduğu bile iddia ediliyor.

Elektronik Sistemleri Ele Geçirecek

Yapay zekanın tüm dünyada elektronik sistemleri ele geçirecek olduğu, cep telefonlarından televizyonlara kadar tüm cihazları kontrol altına alarak kontrol dışı bırakabilecek olduğu iddiası bulunuyor. Bu iddiaların ne kadar doğru olacağı konusunu ise yine zaman gösterecek.