Türkiye ile savaşa girmek istemediği ve Türkiye’nin bir NATO üyesi olduğunu hatırlatarak gündeme değinen ABD Başkanı Donald Trump yaptırımların ise kapıda olduğunu belirtti. ABD Başkanı Donald Trump, eğer yaptırım getirmezse ve veto ederse ABD Kongresi tarafından senatoda verilecek oyların Türkiye’ye yaptırım uygulanması yeterliliğini sağlaması ve ABD Başkanı Donald Trump tarafından veto kararının geçersiz sayılmasına sebep olabileceği, öyle ya da böyle Türkiye’ye belirli sert ve ağır yaptırımların ‘yolda’ olduğu iddiasına güç kattığı gündemde.

Gündemde olan Barış Pınarı Harekatı kapsamında Türkiye operasyondan geri adım atmayacak olduğunu açıklarken, bir taraftan ise Barış Pınarı Harekatı’nda kullanılan operasyonel mühimmatların temin edildiği ABD ve AB ülkelerinden silah ve mühimmat desteğine engel gelmesi sonrasında kafalarda soru işaretleri oluştu. Türkiye’nin savaş uçaklarını 1 saat uçurması 10 bin doların üzerinde maliyete sebep olurken 6 lira sınırını tekrar uzun süredir görmeyen dolar bugün gördü ve ekonomik olarak harekatın Türkiye halkına bedelinin beklenenden çok fazla ve Türkiye’yi uluslarası arenada yalnız bırakabilecek olduğu haberleri gündeme geldi.

”Türkiye İle Savaşacağımızı Mı Düşünüyorlar?”

ABD Başkanı Trump’tan Türkiye Açıklaması – Yaptırım Uygulanacak Mı?

“İnsanlar NATO üyesi Türkiye ile savaşa gireceğimizi gerçekten düşünüyor mu? Biz başka bir savaşa girmiyoruz.” diye konuşan ABD Başkanı Donald Trump, Türkiye’ye savaş açmayacaklarını ama ekonomik olarak ve askeri olarak yeni bir takım ‘felç edici’ yaptırımlar uygulayacaklarını yineledi. Türkiye’nin ekonomisini daha önce yok ettiğini ve bu kez tamamen yok edebileceğini açıklayan ABD’li siyasiler şimdiden ekonomide kriz yaratmayı başarırken, ABD Doları kurunun Türkiye Cumhuriyeti tarihinin rekorunu kırmasının mümkün olduğu yorumları yapıldı.

Türkiye’yi yalnızlığa mı mahkum edecek?

ABD Başkanı Trump’tan Türkiye Açıklaması – Yaptırım Uygulanacak Mı?

Trump basına açıklamasında “Türkiye’ye büyük yaptırımlar geliyor! İnsanlar NATO üyesi Türkiye ile savaşa gireceğimizi gerçekten düşünüyor mu? Hiç bitmeyen savaşlar sona erecek! Bunlar Türkiye ve Avrupa ülkeleri tarafından kolaylıkla yeniden yakalanır, ancak hızlı hareket etmeliler” ifadelerini kullandı. Türkiye’nin büyük yaptırımlara hazır olması uyarıları son günlerde ABD medyasında sık sık dile gelirken, Cumhurbaşkanlığı Baş Danışmanı Gülnur Aybet ise ABD basınına sert sözlerle yanıt verdi.

Aybet, Türkiye’nin bugüne kadar sabrettiği ve defalarca terör tacizine rağmen hiçbir sınırötesi operasyon ve harekat düzenlemeyerek beklediğini ancak bu durumda artık daha fazla güvenlik tehdidi altında beklemenin mümkün olamayacak olduğunu ABD basınına değerlendirdi. ABD basınında ve dünya gündeminde Türkiye’ye karşı haberler çok fazla sayıda yer alırken, ABD tarafından uygulanacak yeni ambargoların neler olacağı merak konusu.

ABD yalnız değil

ABD Başkanı Trump’tan Türkiye Açıklaması – Yaptırım Uygulanacak Mı?

ABD Başkanı, Türkiye’ye yaptırımların tarihi hakkında net bir açıklama yapmadı. Türkiye’nin finans kurumlarını ABD yaptırımlarına hazırlıklı olmaya davet eden ve bu konuda kesin bir yaptırım uygulanacak olduğu konusunda ön hazırlık yapılması gerektiği konusunda uyaran ABD Başkanı Donald Trump’ın bu ifadeleri de gündem oldu. Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise yaptırımlara ve diğer konulara rağmen adımları atmaya kesin karar verdiklerini ve harekatın son bulmayacak olduğunu, belirli bir bölgeye kadar ilerleyeceğini ifade etti.

Türkiye’de siyasi partiler ise harekatın kapsamı konusunda Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar tarafından bugün tek tek ziyaret edilerek parti başkanları bilgilendirildi.

*Barış Pınarı Harekatı’nın 5. günü.
Kategori: