Kim ve hanedanı tarafından acımasızca yönetilen Kuzey Kore, son yıllarda özellikle ABD ve diğer ülkelerin çok daha fazla tepkisini çekmeye başladı. Tarihi 100 yıldan daha az bir süreye dayanan ülkede diktatör Kim Jong-un tarafından her istenen yapılıyor, ülkede adeta talan rejimi hüküm sürüyor.

Ekonomik göstergeleri hiç ama hiç iyi olmayan Kuzey Kore, bugün tek başına bakıldığında dünyanın en fakir ülkeleri arasında 1. sırada gösteriliyor. Ancak birçok araştırmada Kuzey Kore göstergelere dahil edilmiyor ve bunun sebebi olarak resmî hiçbir veri olmaması gerekçe gösteriliyor.

Kim ve hanedanını ayakta tutan güç olarak bilinen Çin’in ise Asya bölgesinde özellikle Kuzey Kore’ye son dönemde verdiği desteğin azalması ile Kuzey Kore’de ciddi sorunlar yaşanması bekleniyor. Zira Pekin yönetiminin corona virüsü dünyaya yaymasından dolayı hakkında açılan tazminatlara tepki bile gösterememesi bundan sonra Pekin’in dünyaya karşı daha fazla uyumlu hareket etmesi gerekecek olduğunun bir kanıtı olarak gösteriliyor.Kuzey Kore’de Sağlık Sistemi Hakkında Merak Edilenler

Kim ve onun büyük hanedanlığı ülkede taş üzerine taş, baş üzerine baş bırakmayacak bir güce sahip olma yolunda ilerliyor. Ülkede Kim istediği herkesi hiçbir gerekçe göstermeden idam ettirebilecek sınırsız diktatörlük yetkilerine sahip iken, buna karşı ülkede tek parti bulunuyor. Seçimlere herkes katılmak zorunda ve oy verebilecek sadece 1 aday var: Kim.

Kuzey Kore Sağlık Sistemi

Kuzey Kore’de 1955-86 arasında, hastane sayısı 285’ten 2.401’e ve kliniklerin sayısı 1.020’den 5.644’e yükseldi. Buna rağmen ülkede sağlık sisteminde görevli olan doktorların birçoğunun başarılı olmadığı, üst düzey eğitimler almadıkları için ve malzeme yetersizliği gibi sebeplerden dolayı üst düzeyde hizmetler sunamadıkları biliniyor.Kuzey Kore’de Sağlık Sistemi Hakkında Merak Edilenler

Bununla beraber Kuzey Kore’de inşa edilen hastanelerin büyük bölümünün bundan 30 yıl önce inşa edildiği, birçok hastanede tadilat ve benzer işlere ihtiyaç duyulduğu öngörülüyor. Dünya Sağlık Örgütü ve diğer verilere göre Kuzey Kore’de insanlara evrensel sağlık hizmeti ücretsiz olarak sunulmakta.

Bununla beraber halkın 3 bölüme ayrıldığı, 1. grup için en iyi doktorların hizmette iken, 2. grup için daha az iyi, 3. grup için çok daha az iyi doktorların hizmette olabileceği düşünülüyor. Bununla ilgili veri ise açıklanmıyor.

Bunun yanısıra Kuzey Kore’de özel eczanelerin bulunduğu ancak bunların sayısının çok az olduğu, özel sağlık tesislerinin ise az sayıda olduğu düşünülüyor. Özellikle hammadde üreten fabrikaların özel tesislerinin eczanelerinin olduğu tahmin ediliyor.