ABD’de eylemler bir süredir devam ediyor. Özellikle son günlerde çok kritik düzeyde sorunlar yaşanırken, ABD Başkanı Donald Trump bugün bir grup eylemcinin yaşadıkları bölgelerde özerklik ilan etme girişimlerine çok sert çıktı.

Özerkliğe karşı adım atılmazsa Pentagon’u devreye sokacak olduğu düşünülen Trump’ın özellikle ABD’de devam eden eylemler dolayısı ile yakın zamanda eğer ki eylemciler geri çekilmez ise kapsamlı sokağa çıkma yasakları uygulayabilecek olduğundan söz ediliyor.

Trump’ın özellikle kısa süre içerisinde eylemcilere derhal eve girme çağrısında bulunduğu, ancak eylemcilerin özellikle bir yandan haklarının korunması ve olası yeni tepkileri azaltmak adına evlere girmeleri için zorlanmadıklarından söz ediliyor.

Amerikan Başkanı Trump’ın bundan aylar sonra yapılacak seçimlere rağmen radikal kararlar almasının önünde hiçbir engelin olmadığı, genel bir sokağa çıkma yasağı ile eylemcileri evlerine geri gönderilecek olduğundan söz ediliyor. Ancak böylesi bir durumda ABD ekonomisinin ciddi hasar alabileceği, sokağa çıkma yasaklarının eylemciler tarafından uygulanmayarak daha fazla sayıda insanın sokaklara akın etmesi ve güvenlik güçlerinin yönetim ile karşı karşıya gelmesinin mümkün olabileceği belirtiliyor.

Daha Ağır Cezalar İstiyorlar

Eylemciler, ABD yargısının George Floyd’u öldüren polislere daha ağır cezalar ile yargılanmasını isterken, ABD yargısı ise bu konuda sessiz. Eylemciler aynı zamanda ırkçılık ve diğer suçları işleyen polislerin çok daha ağır cezalandırılması, bir daha siyahi veya farklı gruplardan olan insalara karşı bu tür olayların yaşanmaması için polis reformları talep ediyor.

Ancak bu reformların bazı bölgelerde yapılmasına rağmen çok sayıda bölgede bir süre sonra yapılacak olduğu, eylemci ABD’lilerin ise evlerine geri dönmesinin ancak federal hükümet tarafından bu konuda kararname yayınlanırsa mümkün olabileceğinden söz ediliyor.
Kategori:

Etiketler: