NASA ve diğer uzay şirketleri sürekli olarak diğer yaşam olabilecek gezegenleri aramaya, taramaya devam ediyor. Bugüne kadar hiçbir sonuç elde edilemedi ve milyarlarca gezegenin olduğu tahmin edilen koskoca evrende insanlar kendilerine uygun yeni bir gezegen bulamadılar. Diğer bulunan gezegenler ya aşırı soğuk, ya karaya sahip değil, ya da farklı nedenlerden dolayı asla yaşanamayacak gezegenler olarak kaydedildi.

Canlılar için uygun bir gezegen bulma amacı için milyarlarca dolar paralar harcanırken, aynı zamanda çok büyük çabalar gösteriliyor. Milyarlarca dolar değerindeki uzay gözlem araçları her an uzayı taramaya çalışıyor ancak aşırı derecede karanlık olan, her tarafında bir parçanın bulunduğu uzayı taramak zifiri karanlıkta bir toz parçasını bulmaktan daha zor.

Barnard Yıldızı B Gezegeninde Yaşam Mümkün OlamayacakBarnard Yıldızı B Gezegeninde Yaşamı Mümkün Hale Getirmek Mümkün Mü?

Barnard Yıldızı B gezegeni olarak adlandırılan gezegenin 233 günde bir yörüngesini tamamladığı, bununla beraber gezegenin dış sıcaklığının -170 derece olduğu belirtildi. Bu sıcaklığın özellikle insan yaşamına tamamen uyumsuz olduğu, gezegenin ısınmasının ise mümkün olamayacak olduğu belirtildi.

Güneş’e uzak olmasının yanında gezegende aslında yaşam kurmak mümkün. Koloniler kurularak insanlar gezegende yaşamaya başlayabilir. Ancak gezegene ulaşmak zaten başlı başına en büyük sorunlardan bir tanesi olarak biliniyor.

Yine De Heyecan Verici

Barnard Yıldızı B gezegeninin bulunması Süper Dünya olarak adlandırılan bu tür gezegenlerin insanlar için bir yol gösterici olduğu belirtilmekte. Aşırı soğuk olan gezegende yaşamak mümkün değil ancak buna benzer gezegenlerin görülebileceği, bunun ise aslında insanlar için yaşama elverişli gezegenler bulma yolunda başarı elde edebilecekleri anlamına geliyor. Milyonlarca yıldır diğer gezegenlerde yaşam olup olmadığını arayan insanlık, aynı zamanda artık giderek daha fazla yük altına giren Dünya’nın alternatifini ararken bu yolda başarı elde edip etmeyeceğini asla bilmeden bir yola çıkmış durumda.

Evrenin öteki tarafında neler olduğunu nasıl bilemiyorsak belki bir gün yaşanabilir gezegenler bulmamız mümkün olabilir.