Kişilerin sağlıklı bir yaşam sürebilmesi için düzenli olarak egzersiz yapması ve sağlıklı bir beslenme alışkanlığına sahip olması gerekmektedir. Düzenli olarak hareket edilmemesi, kişilerin bazı sağlık sorunları yaşamalarına neden olmaktadır. Özellikle, kas ve iskelet sisteminin sağlığını korunması adına düzenli egzersizlerin yapılması oldukça önemlidir. Aynı zamanda; obezite, diyabet, kolesterol, tansiyon ve kardiyovasküler rahatsızlıkların meydana gelme riskinin azaltılmasında da egzersizler oldukça etkilidir. Düzenli olarak egzersiz yapmak için spor salonları yerine evde kullanılacak ekipmanların tercih edilmesi de yeterlidir. Kişilerin sağlığını ve formunu koruyabilmesi için kullanabileceği en iyi evde spor aletleri şu şekilde sıralanabilir;

12. Multiflex Hamaha Revoflex Xtreme

multiflex hamaha revolflex xtreme

Multiflex hamaha revoflex xtreme spor aleti, oldukça portatif bir yapıya sahiptir. Evde kullanım sağlandıktan sonra fazla yer kaplamayan bir egzersiz aleti olan bu ürün; karın, sırt, kol, bacak ve omuz bölgesinde yer alan kasların çalışmasını sağlamaktadır. Karın bölgesinde meydana gelen yağların yakımını hızlandıran bu ürün ile kilo verimini de sağlamaktadır. Tek el ve çift el olarak farklı kombinasyonlarda da kullanılabilen bu ürün, birçok kas grubunun aynı anda çalışmasını da sağlamaktadır.

11. Koşu Bandı

kosu bandi

Evinize alacağınız koşu bandı ile düzenli yürüyüşler gerçekleştirebilirsiniz. Yoğun iş temposuna sahip kişilerin, spor salonlarına gitmeye vakit bulamaması oldukça sık karşılaşılan bir durumdur. Bu nedenle evdeki koşu bandı, yüksek efor sarf edilerek tempolu yürüyüş ve koşu yapabilmenize imkan sunacaktır. Katlanabilir modellere de sahip olan koşu bantları, evlerde fazla yer kaplamayan spor ekipmanları arasında yer almaktadır.

10. Eliptik Bisiklet

eliptik bisiklet

Eliptik bisiklet, hız ayarına sahip ve her yaşa hitap eden bir spor ekipmanıdır. Bisiklete binebileceğiniz uygun alanların olmadığı durumlarda da tercih edebileceğiniz bu ürün, kalori yakımı konusunda oldukça iddialıdır. Aynı zamanda, bacak kaslarının, karın ve sırt kaslarının da çalışarak güçlenmesine imkan sunmaktadır.

9. Kondisyon Bisikleti

kondisyon bisikleti

Kondisyon bisikletinin tercih ederek, evde güvenli, rahat ve eğlenceli bir şekilde kalori yakarak kilo vermeye başlayabilirsiniz. Düzenli kullanım ile birçok kas grubunun da güçlenmesini sağlayan kondisyon bisikleti aynı zamanda, vücudun dayanıklılığını ve direncini de arttırmaktadır.

8. Dumbbell

dumbbell

Birçok ağırlık antrenmanının en önemli ekipmanı olan dumbbell, evlerde en sık tercih edilen spor aletleri arasında gelmektedir. Kas kütlelerinin arttırılması, kol ve omuz bölgesinde yer alan kas yapılarının güçlendirilmesi için tercih edilen dumbbell, göğüs ve sırt kaslarının çalışmasını da sağlamaktadır. Günlük olarak kullanım sağlanılabilecek bu egzersiz aletleri, kullanım haricinde evde kolaylıkla muhafaza edilebilmektedir.

7. Direnç Bandı

direnc bandi

Direnç bandı, cross-training antrenmanlarında ve vücut geliştirme antrenmanlarında kullanım sağlayabileceğiniz oldukça ufak ve işlevsel bir üründür. Farklı birçok egzersizde kullanım sağlayabileceğiniz bu ürün aynı zamanda, kas gelişimi ve kas yapılarının sıkılaştırılması için de kullanılmaktadır.

6. Atlama İpi

atlama ipi

Atlama ipi ile evde gerçekleştireceğiniz egzersiz sayesinde, birçok kas grubunun çalışmasını sağlayabilir aynı zamanda, sağlıklı bir şekilde kiloda verebilirsiniz. Evde her gün belirli bir süre kullanım sağlayacağınız atlama ipi ile vücudunuz için gerekli hareketin gerçekleştirilmesini ve formunuzun korunmasını sağlayabilirsiniz. Oldukça az bir yer kaplayan atlama ipleri, en iyi evde spor aletleri arasında yer almakla birlikte, en sık tercih edilen spor ekipmanları arasında da yer almaktadır.

5. Şınav Barı

sinav bari

Şınav barları, antrenmanlarda yer alan egzersizlerin daha rahat ve ağrısız bir şekilde gerçekleştirilmesi için tasarlanmıştır. Ergonomik tasarımı ve tutma yerleri ile şınav çekerken kişilerin bileklerinin ağrıması engellenmiştir. Bu sayede, spor yaparken daha keyifli bir süreç geçirilmesi de hedeflenmiştir. Şınav barları da ev de yer kaplamadan rahatlıkla muhafaza edilebilecek spor ekipmanları arasında bulunmaktadır.

4. Pilates Topu ve Pilates Matı

pilates topu ve pilates mati

Birçok kişinin yaşam biçimi haline gelen pilates, spor salonlarında gerçekleştirilebildiği gibi ev ortamlarında da rahatlıkla gerçekleştirilmektedir. Bunun için kişilerin gerekli bilgi ve eğitimleri almış olması gerekmektedir. Nitekim, pilates sırasında gerçekleştirilen hareketler bilinçli bir şekilde yapılmalıdır. Aksi halde, kişilerin sakatlık gibi istenmeyen sorunlar yaşamaları meydana gelmektedir. Evde pilates yaparken kullanım sağlanılacak, pilates topu ve pilates matı sıklıkla satın alınan spor ekipmanları arasında yer almaktadır.

3. Göğüs Yayı

gogus yayi

Farklı kademe ayarlarına sahip olan göğüs yayı, üst vücudun evde çalıştırılması için tasarlanmıştır. Evde rahatlıkla kullanım sağlanılabilecek göğüs yayı, ufak ama oldukça etkili spor ekipmanları arasında yer almaktadır. En düşük seviyede kullanıma başlanılarak ilerleme kaydedebileceğiniz göğüs yayı, oldukça kompakt bir tasarıma sahiptir.

2. Stepper

stepper

Stepper, kardiyo egzersizlerinin evde yapılabilmesine imkan sunan ve oldukça etkili bir spor ekipmanıdır. Alt vücut kaslarının çalışmasını sağlarken aynı zamanda, karın kaslarının ve tutma ipleri ile kol kaslarının da çalışmasını sağlayan stepper, evde kullanımı tercih edilebilecek en etkili spor aletleri arasında yer almaktadır.

1. Yumruk Topu ve Eldiven Seti

yumruk topu

En iyi evde spor aletleri arasında yer alan bir diğer ekipman ise yumruk topudur. Sabit bir platform üzerinde duran topa, eldivenlerin kullanımı ile vurularak işlevini yerine getiren bu spor ekipmanı özellikle, boks gibi savunma sporlarının antrenmanlarında kullanılmaktadır. Evde bu ekipmanın kullanımı ile yüksek seviyede kalori yakımının gerçekleştirilmesini sağlayabilir ve farklı birçok kas grubunun da güçlenmesini gerçekleştirebilirsiniz.

Kategori: