Neptün gezegeni Güneş Sistemi içerisinde en uzak gezegen olarak bilinirken, hakkında olan Neptün ile ilgili ilginç gerçekler sadece bununla sınırlı değildir. Çok değil bundan yüzyıllar öncesinde keşfedildiğinde onunla ilgili bilim adamlarının pek fazla bilgisi bulunmuyordu. Ancak artık mavi renkli o gezegen hakkında çok daha fazla bilgi sahibi olmuş durumdayız.Neptün Hakkında İlginç Gerçekler

Neptün Gezegeninde Yaşam Mümkün Mü?

Neptün gezegeninde yaşamın mümkün olmadığı biliniyor. Kara parçasına sahip olmayan gezegende insan yaşamının asla mümkün olamayacağı biliniyor.

Neptün En Küçük Gaz Devidir

24.764 km yarıçapa sahip olan Neptün, Güneş Sistemi içerisinde en küçük gaz devidir. Satürn ve Jüpiter gibi gezegenlerden daha küçük olması ile bilinmektedir. Neden dolayı gezegenlerin boyutlarının farklı olduğu konusunda bazı soru işaretleri bulunurken, Neptün’ün en küçük gaz devi olmasının sebebi hiçbir zaman bilinememiştir.

Neptün’ün Yerçekimi Dünya’ya Benzer

Neptün eğer kara parçalarına sahip olsaydı ve onun üzerine yürüme şansınız olsaydı Dünya’ya çok benzer yerçekimi olduğunun farkına varabilirdiniz. Ancak Neptün bir gaz devi olmasından dolayı özellikle yürümek mümkün değildir, gezegende sert kaya parçalarının olmadığı, toprak gibi maddelerin olmadığına inanılmaktadır. En azından insanların gezegende üzerinde evler inşa edebilecekleri sert zemin bulunmamaktadır.

Neptün, Güneş Sistemi’nde En Şiddetli Rüzgarların Olduğu Gezegendir

Süpersonik rüzgarların yaşandığı Neptün’de bir insanın uçmadan durabilmesi mümkün değildir. Saatte 2.100 km hızla esen rüzgarlar gezegenin dört bir yanında hakimdir ve bu şiddetli rüzgarlar gezegende herhangi bir ağır maddenin bile yerinden uçmasını sağlayabilecek güçtedir. Gezegenin içerisinde hiçbir uzay aracı gönderilmesi mümkün olmazken, özellikle gezegene iniş yapmak zaten gaz devi olmasından dolayı da mümkün değildir. Ancak gelecekte yüksek güçte olan kameralar sayesinde gezegenin içerisinde neler olduğunun daha iyi görüntülenmesi beklenmektedir.

Neptün En Soğuk Gezegendir

Neptün, Güneş Sistemi gezegenleri arasında -221 dereceye düşen sıcaklıkları ile en soğuk gezegendir. Bununla beraber gezegen aşırı soğuk olmasından dolayı uzay araçlarının gezegende çalışabilmesi gibi durumların gaz devi olmasa bile mümkün olamayabileceği düşünülmektedir. Aşırı yüksek soğuk havanın gezegende dondurucu olduğu, özellikle akşamları hava sıcaklığının -221 derecelerin biraz daha üzerinde olabileceği düşünülmektedir.

Neptün Sadece 1 Kez Ziyaret Edildi

Neptün’e iniş yapan hiçbir uzay aracı olmadığını yazmıştık. Ancak NASA, 1989 25 Ağustos’unda Vogager 2 isimli uzay aracını gezegeninin 3.000 km yakınına kadar yaklaştırdı. Neptün’ün ‘Büyük Karanlık Noktası’ olan bölgesini inceleyen uzay aracı gezegenin atmosferi ve halkaları ile manyetosferini inceledi.

Biliyor muydunuz? İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in eşinin adı Neptün Soyer’dir.