Çinli bilimadamları tarafından ‘yapay güneş’ olarak isimlendirilen ve medyada da sık sık bu isimle bilinen HL-2M’nin 200 milyon santigrat dereceye kadar ulaşabildiği biliniyor. Dünyanın olası bir Güneş ışığı tehdidi altında bu yapay güneşin Çin dahil tüm Dünya’yı ısıtabilecek olduğu ve insanların yaşamlarını sürdürebilecek oldukları ifade edilirken, bu kaynaktan sıcaklık elde edilemese bile ısı ve enerji elde edilebileceği biliniyor.

Isı ve enerjinin önemine dikkat çeken Çinli bilimadamları özellikle gelecekte nükleer bir savaşta bu kaynağın ülkeleri için en önemli şey olabileceğine değinirken, nükleer füzyon reaktörü ile ilgili son derece iyi sonuçlar alabileceklerine inanıyorlar.

Birkaç ay önce 10 saniyeliğine 200 santigrat dereceye kadar ulaşan HL-2M’nin artık daha uzun süre çalışabileceği ve daha fazla teste tabii tutulabilecek olduğu belirtilirken, ilgili kaynaklar Pekin yönetiminin de çalışmaları yakından izlemeye devam ettiğini gösteriyor.

Bir tek Çin’de varÇin’in Yapay Güneşi Çalışmaya Hazır

Bu tür bir nükleer füzyon reaktörünün bir tek Çin’de bulunması bu ülkenin elini bu konuda daha güçlü hale getiriyor. Yapılan tüm çalışmalarda Çin bu konuda tek başına liderliği almak isterken nükleer savaşta en fazla fayda sağlanabilecek araçlar arasında ilk sırada geliyor HL-2M…

Nükleer bir savaşta dünya tamamen sorunlarla karşı karşıya kalacağı ve olası güneş ışıklarını alamama riski olduğu için yeraltı yaşamı mümkün hale gelebilir ve bir ısı ve enerji kaynağına ihtiyaç olabilir. Bunu ise HL-2M tek başına sağlayabilecek kadar güçlü bir cihaz. Görünürde henüz bilinmiyor olsa da bu tür çalışmaların gelecekte ABD ve diğer ülkelerde de daha fazla ilgi ve dikkat çekecek olduğunu söyleyebilmek mümkün.

Çin tek başına bu konuda adımlar atmayı sürdüren tek ülke değil elbette. ABD’de bu konuda bazı adımlar atıyor ve özellikle ABD’nin bu konudaki adımları olası bir nükleer savaşta sığınakların daha fazla nasıl insanların hayatta kalabilecek ve nasıl radyasyondan arındırabilecek oldukları üzerinde yapılan çalışmalar olarak kayda geçiyor.Çin’in Yapay Güneşi Çalışmaya Hazır

Güneş’in sıcaklığı 15 milyon santigrat dereceye ulaşırken HL-2M 200 milyon santigrat dereceye ulaşıp büyük oranda insanlığa enerji ve ısı kaynağı olarak aracı olabilecek bir araç olabilir. Güneş çok uzaklardan Dünya’yı ısıtırken yapay güneş olan HL-2M ise Dünya’yı istenenden daha fazla veya daha az ısıtabilir. Ne kadar uzun süre çalışabileceği ve bu kadar sıcaklığa ne kadar süre dayanabilecek olduğu konusu ise tamamen gelecekte yapılacak olan çalışmalara bağlı. Şimdilik 10 saniyede 200 milyon santigrat dereceyi gören HL-2M gelecekte daha çok ısı üretebilir ve daha uzun saniye ve dakikalar boyunca aktif olarak çalıştırılabilir.

Bugün için bu konuda yapılan çalışmalar tamamlanmış değil ve aktif olarak kullanılabilecek duruma gelmiş olduğu belirtilse de henüz yeterli ısı ve enerjiyi elde edebilmek için daha büyük ve daha çok çalışmalar yapılması gerek.

*Çin tarafından bu konuda ne kadar para harcandığı hiçbir zaman açıklanmadı.

https://www.instagram.com/p/B6RAPMAFk4i/