Giderek psikolojik rahatsızlıkların oranında artışlar yaşanıyor. Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) olan hastalar sürekli olarak akıllarına gelen ama aslında olmaması gereken şeylere takıntılı davranırlar. Mesela bir şeyleri ellemezler ise ölebileceklerin, eğer bir camdan elmayı fırlatmazlar ise yakınlarına zarar gelebileceğini düşünerek sanki bir ruhani varlığın kendilerine bunları yapmayı zorunlu kılmış olarak düşünürler ve bunu yaparlar.

Mesela bilgisayar kullanırken veya cep telefonu kullanırken arkadaşlarına bir mesaj gönderdikleri sırada akıllarından ”babaususs328” yazmayı düşünebilir ve bu anlamsız kelimeyi arkadaşına hiç olmaması gereken bir zamanda göndermezler ise kendilerine bir şekilde bir yerlerden büyük bir zarar geleceğini düşünürler. Aslında olmayacak olan şeyleri takıntı haline getirirler ve bunları bir rutin olarak her gün olmasa bile çoğu zaman hayatının bir parçası haline getirirler. Türkiye’de ve dünyada Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) olan insanların sayısı giderek artarken, bu hastalıktan kurtulmanın tek yolu ilaçlar değil, düzgün bir psikolojik destek ve diğer tedaviler. Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) nedir, Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) neden olur, Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) tedavisi konusunda bilgilendirici bir yazı.

OKB herkeste olabilir

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) olduğunuzu gösteren 5 kanıt!

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) olan kişilerin her an yanınızda olabileceğini düşünün. Eğer ki çok ileri vakada Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) değilse bu kişiler size zarar vermezler veya size herhangi bir şekilde bu hastalığı belli etmemeye çalışırlar. Mesela içlerinden bir ses siz yanınızdan geçerken ”353535” demesini çağrıştırır ise kişi bunu nasıl düşündüyse söylemeye çalışır ve aksi durumda zarar görebilecek olduğunu düşünebilir. Çok ileri olmayan psikolojik vakalar arasında yer alan OKB’nin her yaştan insanda olma ve her cinsiyette olma durumu var. Erkek veya çocuk, kadın, bebek, yaşlı demeden her yaştan ve her 2 cinsiyetten insanlarda da görülme durumu mevcut.

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) olduğumu nasıl anlarım?

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) olduğunuzu gösteren 5 kanıt!

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) olduğunuzu anlamanın yolları:

  • Ellerinizi düzgün yıkadınız ama içiniz rahat etmedi ve aklınızdan bir ses tekrar yıkamanızı mı istiyor?
  • Kapıyı kapattığına emin oldunuz ama tekrar gidip kapının kapalı olup olmadığını mı kontrol etmek istiyorsunuz?
  • Bir yerden geçerken bir şeylere dokunmaz veya bir şeyler söylemezseniz zarar göreceğinizi mi düşünüyorsunuz?
  • Yakınlarınız ile konuşurken onların zarar göreceğini düşünerek onlara kötü mü davranıyorsunuz?
  • Yolda yürürken taşların çizgilerini takip ederek yürüyor ve bunu bir rutin olarak ve aklınızdan gelen bir zorlu istekle mi yapmaya çalışıyorsunuz veya yapmak zorunda kalıyorsunuz?
  • Dişlerinizi fırçadınız ama daha fazla bastırarak canınıza zarar vereceğinizi bilerek daha sert mi fırçalama zorunluluğu hissediyorsunuz?

Bu belirtilerden bir veya birkaç tanesi varsa sizde Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) olabilir.

OKB’nin tedavisi nasıl yapılır?

Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) olduğunuzu gösteren 5 kanıt!

Yaşanan bir takım çocukluk, eğitim, aile, çevre ve iş sorunları Obsesif kompulsif bozukluk (OKB) olmanıza sebep olabilir. Tedavi eğer hafif başlangıç derecesindeyseniz sadece danışmanlık alarak çözülebilir veya ileri derecede ise ağır ilaçlar mecburi olarak doktor tarafından size verilebilir ve bunları kullanarak sizi tedavi edebilir. İlaçların dışında çoğu hastada danışmanlık işe yarar ve tedavinin en önemli adımında yer alan birinci basamak bir psikiyatri doktorundan randevu almak ve düzenli olarak doktora gitmekte yatmaktadır.
Kategori: