Corona virüsü olarak bilinen ve ölümcül olabilen bir virüs Çin’in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılmaya başladı. Bugüne dek ABD, Filipinler gibi birçok ülkede Çinliler ile taşınan virüsün devamında diğer ülkelere yayılmasının engellenmesi adına bazı yeni önlemler alındı.

ABD yönetimince alınan önlemler arasında Çin anakarasını ziyaret edenlerin ülkeye girişi yasaklanırken, bir tarafta ise Çin tarafından Çin vatandaşlarının ülke dışına çıkması bazı kentlerde yasaklandı. Çin yönetimince alınan tüm önlemler yeterli olmadı ancak biraz olsun virüsün yayılma hızının azaltılmasında etkili olabildi.

ABD’den yapılan açıklamalarda Çin’den gelen herhangi bir turistin veya Çin’e ziyarete gitmiş farklı ülke vatandaşlarının ABD’ye alınmayacak oldukları, ancak ABD vatandaşlarının Çin’i ziyaret ettiyse ülkeye alınacak olduğu açıklandı.

Corona virüsü 300’den fazla can aldı

1 ay kadar kısa süre içerisinde 300’den daha fazla insanın ölmesine sebep olan corona virüsünden nasıl korunmak gerektiği konusunda ise bazı insanların aklında soru işaretleri oldu. İstanbul’da maske takanların oranı giderek artarken, Türkiye’nin diğer şehirlerinde de maske takanların oranında beklenmedik düzeyde artışlar görüldü.

Maske takmanın corona virüsünden korunmak için etkili önlemlerden bir tanesi olup olmadığı merak konusu olurken, uzmanlar maskenin %100 virüsten korumadığını, özellikle hasta olan kişilerin maske takması gerektiğini açıkladı.

Yine de maskenin etkili bir önlem olduğu bildirildi ve Çin’de yaşayanların maske kullanmaya devam etmesi konusunda uyarılar yapıldı. Pekin yönetimi tarafından yayınlanan karar doğrultusunda Çin’de maske kullanımı ‘önlem’ seviyesinden ‘zorunlu’ seviyesine çıkartıldı.

Corona virüsünden korunma yöntemleri

Corona virüsünden en etkili korunma yöntemleri arasında ilk sırada Çin’e gitmemek ve hastalıklı olan insanlardan uzak durmak geliyor.

Bunun ardından yine ellerin etkili bir şekilde gün içerisinde alkollü dezenfektanlar ile temizlenmesi veya bunlar mevcut değilse sabunlu ılık suyla etkili bir şekilde en az 20 saniye boyunca yıkanması gerekiyor.

Yine komine olmuş gıdalardan uzak durmak, yabani hayvanları tüketmemek ve pis suların içilmemesi önlemler arasında yer alıyor.

Özellikle Çin’i ziyaret edecek olanların maske kullanması, Wuhan kenti yakınlarından uzak durması ve hastalık belirtileri gösteren insanların yanından derhal uzaklaşarak gerekirse acil yardım hattı 112’yi aramaları öneriliyor.

Hastalık belirtisi gösteren insanların uzun süre boyunca aynı ortamda kalması diğer insanlara da virüsün bulaşabileceği anlamına geldiği için dikkatli olmak gerektiği, aksi durumda ise virüsün aynı evde yaşayan diğer herkesi etkileyebilecek olduğu bilinmekte.

Yine virüse karşı herhangi bir aşı veya ilaç olmadığı için mümkün oldukça virüsten uzak durmak, hastanelere gereksiz yere başvuruda bulunmamak, kalabalık ortamlarda mümkün oldukça maske kullanmak, el, yüz ve diğer vücut bölgelerine dokunulmamasını sağlamak ve el sıkışmayıp öpüşmemek etkili corona virüsü önlemleri arasında yer almakta.

Kaynaklar ve ileri okuma:

Türkiye Sağlık Bakanlığı (saglik.gov.tr)
Kategori: