Animasyon alanında büyük başarılara imza atmış Miyazaki, onlarca animasyon yapımıyla unutulmaz bir kişilik olarak akıllarımıza kazınmıştır. Aynı zamanda uzun metrajlı filmleri de olan Miyazaki, dünya sinemasında oldukça önemli bir yere sahiptir. İnsanların hayatlarına dokunan hikayelerden oluşan bu filmler, seyircilerin büyük ilgisini toplamış ve beğenilerini kazanmıştır. Bu yazımızda sizler için Miyazaki Filmleri hakkında bilgiler verdik.

Detaylı Film Önerileri içeriğimize de mutlaka bakmanızı öneririz.

The Castle of Cagliostro

Miyazaki Filmleri – 2021 Güncel – Miyazaki’nin Unutulmaz 10 Filmi

1979 yapımı olan bu film, hırsız Lupin ve ortağı Daisuke Jigen’in Monako Ulusal Gazinosu’nu soyduktan sonra can sıkıcı bir gerçekle başa çıkmalarını konu ediyor. Bu para tamamen sahtedir. Fakat sahte olmalarına rağmen çok kaliteli bir yapıdadırlar. Dünya ekonomisini yerinden oynatan bu paralar Lupin’in ilgisini çekmiştir. Bunun peşine düşen Lupin ölümle yüz yüze gelmiştir. Son kez şansını denemek isteyen Lupin, Cagliostro Düklüğü’ne gider. Vardıklarında çeteler tarafından kovalanan bir kızı kurtaran ikili, bir süre sonra kızı kaybederler. Sonra bu kızın, Cagliostro Dükünün kızı olduğunu öğrenirler. Filmdeki diğer karakterlerle işbirliği yaparak kızı kurtarmaya çalışırlar.

Jake Gyllenhaal filmi bilgilerine de bakabilirsiniz.

My Neighbor Totoro

Miyazaki Filmleri – 2021 Güncel – Miyazaki’nin Unutulmaz 10 Filmi

Dünyaca ünlenmiş ve Miyazaki’nin en çok izlenmiş filmi olan My Neighbor Totoro, iki kız kardeşin hikayesini anlatıyor. Satsuki ve Mei, annelerinin hastalığını yenmesi için babalarını hastaneye yakın kırsal bir yere taşınmaya ikna eder. Ormanın içinde tombul ve sevimli dev Totoro ile tanışırlar. İkonik sahnelerle dolu olan My Neighbor Totoro filmi, film izlemeyenlerin bile aşina olduğu türden bir filmdir. Miyazaki filmleri içerisinden başlamak için ideal bir seçim olacaktır. Şirin ve tombul Totoro her yaştan insana hitap eder ve gülümsetir.

Ruhların Kaçışı

Miyazaki Filmleri – 2021 Güncel – Miyazaki’nin Unutulmaz 10 Filmi

Uzun metraj en iyi animasyon filmi ödülüne layık görülen Ruhların Kaçışı, Oscar kazanan ilk animedir. Kasabasından taşınan 10 yaşındaki Chihiro’nun hayatını konu alan film, sizi hayal ve fantezi dünyasına sürükleyecektir. Anne ve babasının ilginç bir yapının içine girmesinin ardından küçük Chihiro da içeri girer. Bu ilginç yapı ruhların dinlenme yeridir ve geceleri canlanır. Sihirli yiyeceklerden yiyen Chihiro’nun amacı anne ve babasını kurtarmaktır. Hayaletlerin diyarında kendisine yer edinmeye çalışan Chihiro, fark edilmemeye çalışır. Japon mitlerine kadar uzanan başarılı bir hikayeye sahiptir.

Küçük Cadı Kiki

Miyazaki Filmleri – 2021 Güncel – Miyazaki’nin Unutulmaz 10 Filmi

Eiko Kadano’nun romanının bir uyarlaması olan Küçük Cadı Kiki, Miyazaki’nin yapımcılığı ve yönetmenliğinde çekilmiştir. Ana karakter Kiki’nin dünyasında bir yolculuğa çıkaran film, 13 yaşında ve cadı olan Kiki’nin hikayesini konu alır. Cadılık eğitimini tamamlarken büyü yeteneklerini kullanan Kiki’nin tam anlamıyla cadı olabilmesi için önemli bir görevi yerine getirmesi gerekir. Bu görev sayesinde Kiki özgürleşebilecektir. Görev ise ailesinden uzakta 1 yıl yaşamaktır. Kiki bir sahil kasabasını seçer ve bu kasabadaki tek cadıdır. Tek hayali ise süpürgesiyle kurye olmaktır. Hayallerini gerçekleştirirken cadılık özelliklerini kaybeden Kiki yeteneklerini kazanmaya ve arkadaşlarının hayatlarını kurtarmaya çalışır.

Kırmızı Kanatlar

Miyazaki Filmleri – 2021 Güncel – Miyazaki’nin Unutulmaz 10 Filmi

Efsanevi bir pilot olan Porco Rosso, büyülü güçler tarafından domuza çevrilmiştir. 1920’li yılların Adriyatik Denizi’nde göklerin hakimi olarak anılan Rosso, tüm hayatını yalnız başına geçirmektedir. Yaptığı şey ise gökyüzündeki uçakları diğer uçaklardan korumaktır. Kendine ait adada yaşayan Porco için uçmak ve otel sahibi arkadaşı Gina’yı ziyaret etmek rutin bir iştir. Ama bir gün Porco’yu ve uçağını vurarak ün kazanmak isteyen bir pilot çıkagelir. Burdan sonra işler karışır ve Porco artık sadece uçak çeteleriyle değil, yeni gelen pilotla da mücadele eder. Miyazaki filmleri arasında önemli bir yeri olan Kırmızı Kanatlar, seyircinin büyük beğenisini toplamıştır.

Prenses Mononoke

Miyazaki Filmleri – 2021 Güncel – Miyazaki’nin Unutulmaz 10 Filmi

Destansı dili sayesinde uzun süre akıllardan çıkmayan Prenses Mononoke, 1500’lü yıllarda geçmektedir. Ormanı koruyan doğaüstü varlıklar ve kaynakları hızla tüketen insanlar mücadeleye girmiştir. Mononoke Japonca’da ruhlar ve canavarlar için kullanılan bir kelimedir. Köyüne saldıran kötücül bir tanrıyı öldüren Ashitaka, kolunda kalan izi ölene kadar taşıyacaktır. Laneti öğrenmek için köyünden uzaklaşan Ashitaka, yolculuk sırasında orman tanrıları ile Iron Town adlı bir şehrin arasındaki savaşın ortasına düşer. Savaşın işe yaramadığını anlayan Ashitaka Prenses Mononoke ile tanışır.

Mads Mikkelsen filmleri ayrıntılarını da inceleyebilirsiniz.

Rüzgarlı Vadi

Miyazaki Filmleri – 2021 Güncel – Miyazaki’nin Unutulmaz 10 Filmi

Distopya niteliğinde olan Rüzgarlı Vadi, Miiyazaki’nin mangasından esinlenerek oluşturulmuştur. Büyük bir savaş sonrası hayatta kalmaya çalışan dünya, Doğa kendini korumak için önlemler almaya başlamıştır. Artık dünya çok az sayıda kalan insanlar için savaşmak ve yaşamak için büyük mücadele vermek gerektiren bir yerdir. Rüzgarlı Vadi isimli yer, böceklere ve mantarlara karşı durarak dünyada tarım yapmaya çalışan sayılı yerlerdendir. Rüzgarlı Vadi’nin prensesi Nausicaa ise halkı için ayakta durmaya çalışır. Bir gün Rüzgarlı Vadi’ye düşen kargo uçağının içinde dünyayı kurtaracak bir şey bulunur ve Nausicaa ön plana çıkar.

Gökteki Kale

Miyazaki Filmleri – 2021 Güncel – Miyazaki’nin Unutulmaz 10 Filmi

1986 yapımı bir film olan Gökteki Kale, 1986 yılı Animage Büyük Ödülü’nü kazanmıştır. Sheeta adlı genç bir kız elinde büyük ve değerli bir şey taşır ama bunun değerini bilmemektedir. Sheeta bir gün devletin güçleri tarafından kaçırılır ve bunun sebebi elindeki mavi değerli taştır. Uçan bir gemide hapsedilen Sheeta kaçırılırken uçak, korsanlar tarafından saldırıya uğrar. Bunun sebebi de Sheeta’dır. Sheeta kaçırılırken uçaktan düşer ve elindeki mavi taş sayesinde kurtulur. Bayıldıktan sonra gözlerini Pazu’nun kollarında açar. Artık Pazu, Sheeta’nın kaçmasına yardım eder ve birlikte uçan adayı aramaya başlarlar.

Küçük Deniz Kızı Ponyo

Miyazaki Filmleri – 2021 Güncel – Miyazaki’nin Unutulmaz 10 Filmi

Ponyo isimli bir japon balığı, Sosuke adlı bir erkek çocuğunun arkadaşlığını kabul eder. Dünyayı kurtarmak isteyen iki çocuğun ve Ponyo’nun insan olma hayallerini konu alır. Annesiyle birlikte yaşayan Sosuke bir gün sahilde bir şişe bulur ve şişenin içinde bir japon balığı vardır. Balığın adını Ponyo koyar. Sıradan bir japon balığı olmayan Ponyo, kendini genç bir kıza dönüştürmek için babasının sihrini kullanır ve Sosuke’ye aşık olur.

Rüzgar Yükseliyor

Miyazaki Filmleri – 2021 Güncel – Miyazaki’nin Unutulmaz 10 Filmi

Jiro isimli karakterin hayatını konu alan Rüzgar Yükseliyor, Venedik Film Festivali ve Oscar töreninde kendinden oldukça fazla bahsettirmiştir. Jiro çocukluğundan beri uçmak ve havada olmak istemektedir. Her zaman havada olmak ister ve kendisini en sevdiği uçak tasarımcısı ile göklerde hayal eder. Hayalinin peşinden koşarak uçak tutkusunu adım adım gerçekleştiren Jiro’nun hikayesi yetişkinlere de hitap eder. Aynı zamanda Japonya’nın tarihinden de izler taşıyan film, Büyük Buhran, Kanto Depremi, verem, Japonya’nın 2. Dünya Savaşı’na girişi gibi ögelere de değiniyor.

Fatih Akın filmleri hakkında detaylar yazımızdadır.

Miyazaki’nin son filmi hangisidir?

Yüzlerce filme imza atmış Miyazaki son olarak 2020’de bir film çıkarmıştır. Yine animasyon türünde olan bu filmin adı Earwig and the Witch’dir.

Ödül alan anime filmler var mıdır?

Miyazaki’nin başarısı elbette ki çok kez ödülle tescillenmiştir. Örneğin Ruhların Kaçışı isimli film, Oscar ödülü alan ilk animedir.

En beğenilen Miyazaki filmleri hangileridir?

Miyazaki filmleri dünyaca tanınmıştır. Bunlar arasında oldukça geniş bir izleyici kitlesine ulaşan filmler arasında ise Komşum Totoro ve Ruhların Kaçışı filmleri yer alır.
Kategori: