ABD ve tüm dünyada etkisini 4 aydan uzunca bir süredir sürdüren ve son dönemde dünya ekonomisi başta olmak üzere çok sayıda insanın işsiz kalması, gıda sorunları yaşamasına sebep olan ve insanları ölümle burun buruna bırakan pandemi ile ilgili Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, insanların bu salgından 1 kez etkilendikten sonra 2. kez etkilenmeyecek olduklarına dair hiçbir şekilde garanti verilemeyeceği, tüm önlemlerin Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından önerildiği şekilde uygulanması gerektiği açıklandı.

ABD tarafından fonları kesilmekte olan örgütün bundan sonra çok daha az etkin olacağı ve açıklamalarının eskiye göre daha az dikkate alınacak olduğu düşünülürken, WHO tarafından yapılan açıklamaların bu dönemde özellikle çok fazla dikkate alınması gerektiği belirtilmekte.COVID-19’a 2. Kez Yakalanmak Mümkün Mü?

Uzmanlar, corona virüsü pandemisinden etkilenen, en az 1 kez enfekte olmuş olan insanların 2. kez enfekte olmayacaklarına dair bir bilgi ve bulgu olmadığını, tarihte hiç böyle bir vaka bulunmadığı için kesin bir bilgi vermelerinin de asla bu dönemde en azından mümkün olmayacağına değinmekteler.

Yapılan araştırmalara göre insanlara 2. kez corona virüsü pandemisi salgını bulaşma riski yok değil, var. Ancak bu riskin ne kadar olduğu, bir kişinin 2. kez corona virüsü ile enfekte olursa vücudun buna nasıl bir yanıt vereceği gibi beklenmedik soru işaretleri mevcut. Bu soru işaretleri Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından giderilemediği gibi, araştırmacılar kısa süre içerisinde gönüllü deneklerin bu konuda para karşılığı kendilerine denek olabileceğini düşünüyorlar.

Testler Güvenli Ama…COVID-19’a 2. Kez Yakalanmak Mümkün Mü?

Bir kişinin corona virüsü olduktan sonra test edildiğinde bile %30 oranından daha fazla testlerin doğru sonuç veremeyebilecek olduğu, bunun ise özellikle 2. kez corona virüsü ile enfekte olan insanlarda testlerin daha az doğru sonuç verebiliyor olacağına yönelik soru işaretleri yarattığı belirtilmekte. Uzmanlara göre bugün yapılan corona virüsü testlerinde %30 oranında fire bulunurken, bu nedenle hastalara en az 2 kez test yapılıyor ve son olarak corona virüsü belirtileri geçince 3. ve 4. kez test yapılabiliyor.COVID-19’a 2. Kez Yakalanmak Mümkün Mü?

Bu sebeple tüm dünyada test ihtiyacı her geçen gün daha fazla artış eğilimi gösterirken, gelecek haftalarda salgının etkisini azaltması öngörülüyor.