Tüm dünyaya Dünya dışı bilgilerin yayılmasında birinci rolü üstlenen NASA, yeni bir adım atmaya karar verdi. 2018 yılında yapımına başlanan Parker Solar Probe, çok kısa süre içerisinde uzayın derinliklerine fırlatılacak ve Güneş hakkında insanlığa daha fazla bilgi verecek.

Binlerce yıldır Güneş’i gören canlılar, bugüne kadar Güneş ile ilgili çok fazla bilgi edinemedi. Sıcaklık ve diğer konularda bilgi sahibi olmalarına rağmen çok kez Güneş ile ilgili soru işaretlerine sahiptiler. Güneş’in ne kadar sıcak olduğundan ne kadar süre sonra öleceği ile ilgili her zaman farklı iddialar ortaya atıldı.

5.700 dereceden sıcak olan Güneş, özellikle bir insanı yakacak, gerisinde en ufak bir kül ve kalıntı parçası bırakmayacak kadar sıcak. Ancak bir gezegeni yakıp yakamayacak olduğu konusunda soru işaretleri var.Parker Solar Probe Uzay Aracı Güneş’i Görüntüleyecek

Kimilerine göre Güneş, Dünya’nın 100 kilometre uzaklığında bile olsa Dünya tamamen eriyecek iken, kimilerine göre ise Dünya’nın Güneş tarafından eritilmesi ve yok edilmesi mümkün olmayabilir. NASA, bugün artık Parker Solar Probe adlı uzay aracı ile daha fazla bilgi toplamak, Güneş ve güneş enerjisi hakkında daha iyi bilgi sahibi olmak için yeni adımlar atıyor.

ABD’li uzay ajansı kurumu NASA, Parker Solar Probe adlı uzay aracı sayesinde Güneş’in durumunu araştıracak ve 2025 yılında uzay aracının Güneş’e en yakın bölgede bulunması, eğer tüm görevler başarılı olursa 2025 yılında Güneş’e milyonlarca kilometre öteden fotoğraf alabilecek konuma geleceği bekleniyor.Parker Solar Probe Uzay Aracı Güneş’i Görüntüleyecek

Ancak Parker Solar Probe adlı uzay aracının geçmesi gereken birçok adım var. Merkür’ün önünden geçmesi beklenen uzay aracının uzayda özellikle sadece soğuk ve yüksek ısı değil, aynı zamanda yüksek radyasyon ve yüksek toz miktarları dolayısı ile çok ciddi problemler yaşayabileceği, misyonun başarı ile tamamlanmamasının mümkün olabileceği belirtilmekte.

Başarılı Olacak Mı?Parker Solar Probe Uzay Aracı Güneş’i Görüntüleyecek

Parker Solar Probe uzay aracı eğer herhangi bir göktaşına çarpmaz, yüksek radyasyon, toz ve sıcaklıktan etkilenmez ise – ki buna uygun olarak yapılmış bir uzay aracı kendisi – başarılı bir şekilde Güneş hakkında biz insanlara bilgi verebilir. Bugüne kadar Güneş ile ilgili bildiklerimizi tüm insanlığa unutturabilecek olan NASA’nın bu misyonu insanlık için ABD’li kurumun ne kadar önemli olduğunun da bir kanıtı niteliğinde.