Güneş, sadece ısı kaynağı değil, aynı zamanda bir ışık kaynağı: ancak bunlardan daha da önemlisi bir yaşam kaynağı. İnsanlar ve hayvanlar eğer ki Dünya sıcak olmasaydı yaşamlarına devam edemezlerdi ve bir yaşam oluşması asla mümkün olmayabilirdi. Bugün yaşamımızı borçlu olduğumuz en önemli şey Güneş ve Dünya’nın atmosferinin olması, aynı zamanda su olmasıdır. Bugün için bu 3 taneden herhangi bir tanesine sahip olmasak insan yaşamı kısa süre içerisinde sona erecektir.

Sadece insan yaşamı değil, hayvan ve bitki yaşamınının da beraberinde sona erecek olduğu bu 3 taneden bir tanesi olmasa kesin olarak değerlendirilen önemli yaşam kaynaklarımız arasındadır.

7 Gün Güneş Olmasa Ne Olur?Güneş 1 Hafta Sönse Ne Olur?

Dünya’nın çapından 100 kat daha büyük olan Güneş’in etrafında dönen Dünya bu sayede yerçekimi etkisi dolayısı ile Güneş’in etrafında dönüyor ve Evren’in uzak noktalarına sürüklenmiyor. Ancak bundan önce Güneş 1 hafta olmasaydı insanlar veya hayvanların tamamen yok olması beklenmezdi. Hava sıcaklığı -18 dereceye yakın bir sıcaklığa düşer ve gezegende küresel ısınmaya bağlı olarak oluşan sıcaklıkların etkisi bir anda son bulurdu.

Ancak bu sıcaklık düşüşü beraberinde milyarlarca hayvanı kesin olarak öldürecekti. Milyarlarca hayvanın dengesinin şaşacak olduğu, bazılarının psikolojik olarak strese girecekleri ve ölecekleri, bazılarının ise ölmeden 1 hafta boyunca yaşayabilecekleri belirtiliyor. Özellikler yeraltında yaşamını sürdüren hayvanların sıcaklık ile ilgili sorununun olmayacağı, ancak özellikle uçan kuş türlerinin büyük oranda yok olacağı bekleniyor.

Bunun yanında insanların bir hafta boyunca çok büyük psikolojik değişimler yaşamasının mümkün olacağına değinilmekte. Bununla beraber insanların -18 derece sıcaklığa evlerinde sıcak ortamda kaldıklarında dayanabilecekleri, üretim dengesinin ise 1 hafta boyunca çok büyük bozulmalar yaşayacak olduğu biliniyor.

1 hafta içerisinde bu kadar düşük sıcaklıkta özellikle doğalgaz kullanımının rekor kıracağı, ancak büyük oranda klimaların çalışmayacağı belirtilmekte. Klimaların ortalama -15.5 dereceye kadar çalışabildikleri, çoğu modelin -8 derece altında çalışmadığı biliniyor. Bu yönüyle insanlık büyük bir telaş ve panik yaşayacaktı.

Ancak bir şekile kurtulmak mümkün olabilirdi. Özellikle bazı bitkilerin öleceği, bunun yanısıra insanların 1 hafta içerisinde oksijensiz kalmayacağı ve ağaçların büyük kısmının soğuk havaya karşı dayanıklı olarak 1 hafta sonrasında yine hasar alsalar bile ölmeden fotosentez yapmaya devam edebilecekleri öngörülmekte.

Bunun yanında en büyük tehdit Dünya’nın ekseninin kayması. Güneş olmasa Dünya yerçekimi etkisi olmayacağından dolayı Güneş’ten uzaklaşmaya başlayacak ve kısa süre içerisinde önüne kuyrukluyıldız, asteroid ve kara delik gibi tehditler çıkacak. Bunlar Dünya’nın ve içerisinde olan her şeyin yok olmasına sebep olabilecek nedenler. Bu sebeple Güneş 1 haftadan az bir süre bile yanmasa ve sönse Dünya diye bir şey kalmayabilir.