The Gateway Foundation tarafından yapılan açıklamada Von Braun Space Station isimli bir uzay otelinin 2025 yılında hazır olacağı ve haftalık olarak 100’den fazla konuk ağırlama kapasitesine sahip olacağı açıklandı. Yapılan açıklamada uzay otelinin silindir şeklinde tasarlanacak olduğu ve asıl olarak uzay turizmine katkı sağlayacak olduğu açıklandı.

Bir süre önce NASA ve ESA tarafından Mars’ta koloniler kurulması ile ilgili adımlar atılmıştı ve son dönemde özellikle Ay yüzeyinde bir takım koloni benzeri evler kurma düşüncesi gündeme gelmeye başlar oldu. Ay yüzeyinde bir koloni kurmadan önce insanların uzayda hareket edebilen ve yakıt sorunu olmayan bir uzay oteli inşa edebilecek olması fikri normalden daha zor gelse de görünüşte bunu yapmak mümkün olabilir.2025 Yılında Açılacak Uzay Oteli: Von Braun Space Station

Vakıf bu konuda gereken tüm desteklere sahip ve 2025 yılında açmayı planladıkları uzay otelinin sanal bir yerçekimi etkisi olması ve bu etki sayesinde insanların herhangi bir şekilde ayaklarının yerden kesilmesinin önlenecek ve olası yaşamı tehdit eden kazaların ortadan kaldırılması hedeflenecek.

Sözleşme imzalanabilir

Normal şartlarda bir insanın uzaya kendi imkanları ile veya bir şirket tarafından gönderilmesi mümkün değil. Ancak SpaceX bugün isterse bir insanı uzaya gönderebilir ve denemeye tabii tutabilir, bu durumda ise o kişinin iznini almak ve bunu yazılı ve sözlü olarak yapmak gerekecek. Bunun için kişinin hükümet kararlarınca bir takım onayları alındıktan sonra uzaya gönderilmesi mümkün.

Uzay oteli için de benzer şekilde bir onay alınması gerekecek. İnsanların uzayda yerçekimi olmayan bir yerde karşı karşıya kalabilecekleri durumu astronotlar şöyle açıklıyor ”yeni doğmuş bir bebek gibi, ilk kez yürümeyi öğreniyormuş gibi” diyorlar. Bu sebeple sanal bir yerçekimi olacak olan Von Braun Space Station isimli uzay otelinde insanlar herhangi bir yerçekimi tehdidi olmadan rahat bir şekilde konaklayabilecekler.2025 Yılında Açılacak Uzay Oteli: Von Braun Space Station

Sözleşme imzalanacak olduğunun iddia edildiği otelde kalım şartlarının ise mutlaka 18 yaş ve üzeri olmak, akıl sağlığı ve fiziksel özellikleri sağlıklı olmak gibi gerekli bir takım insani şartların uygulanması bekleniyor. Otelde doktor ve sağlık hizmetlerinin nasıl işleyecek olduğu merak edilirken anlık olarak Dünya ile iletişim kurulup kurulamayacak olduğu veya su ihtiyacının nasıl giderileceği gibi konular hala büyük bir soru işareti.

Yalnız otel hakkında beklentiler su ve benzer kullanımların bugün günümüz Dünya’da olan otellerden biraz farklı olacağı açık. Kısıtlı su kullanımı ve kısıtlı hakların sunulacak olduğu potansiyel Von Braun Space Station müşterilerinin bu durumu bilerek uzay oteline kabulü sağlanacak.

Müşteri memnuniyetinin nasıl olacağı ve uzun süre boyunca uzayda kalacak olan çalışanların fiziksel olarak nasıl etkilenecekleri de bir soru işareti.

2025 yılında sayılı insan için2025 Yılında Açılacak Uzay Oteli: Von Braun Space Station

2025’te sayılı insan için hizmete açılacak olan otelin biraz da olsa gecikmesinin mümkün olabileceği ve daha geç açılabilecek olduğu iddia ediliyor.

https://www.instagram.com/p/B53IdgeFoEJ/?utm_source=ig_web_button_share_sheet