Evren, sınırları bilinmeyen, herhangi bir sınırı olup olmadığı konusunda soru işaretleri olan bir boşluk. Bu boşluğun içerisinde binlerce gezegen yer alıyor, ancak bu boşluğun dışının olup olmadığı veya bu boşluğun nasıl oluştuğu bugüne kadar hiçbir zaman %100 net açıklanamadı. İnsanlık tarihine bakıldığı zaman yeni gezegenlerin oluşup oluşmadığı konusunda hiçbir bilgi yer almıyor, geçmişte bu kadar gelişmiş teknolojiler olmadığından dolayı insanların herhangi bir gezegeni izlemek için çok fazla imkanı olmadığı biliniyor.

Evren’i bugün izlemek pek de mümkün değil, binlerce ışık yılı uzaklıkta olan büyük gezegenleri bile izleyemezken sınırları bilinmeyen bir boşluğun %100 izlenebilmesi maalesef mümkün değil.Evren İzlenebilir Mi?

NASA’da çalışan uzmanlara göre herhangi bir gezegeni bile tam olarak izlemek mümkün değil. Uzmanlar, Dünya’nın bile uydular sayesinde %100 her yerinin izlenemediğini, anlık olarak görüntüler alamadıklarını ve bazen bir bölgede yaşanan sis ve diğer nedenler dolayısı ile uydulardan görüntü almanın bile mümkün olamayacağına dikkat çekiyor.

Yapılan açıklamalar Dünya’nın bile tam izlenemezken, büyük bir evrenin izlenemeyecek olduğunun zaten iyi bir kanıtı.

Big Bang sonrası oluştuEvren İzlenebilir Mi?

Evren’in tam olarak 14 milyar yıl önce büyük bir patlama sonucunda oluştuğuna inanılıyor. Ancak o dönemde bu patlamaların nasıl, neden ve ne şekilde gerçekleştiği bilinmiyor. Uzmanlar, Evren’in 14 milyar yıl yaşında olmasına rağmen ilk dönemlerinde bugüne oranla çok daha küçük olabileceğine, çok daha az gezegenin yer alıyor olabileceğine dikkat çekiyor.

Dünya 4 milyar yaşında ise Evren oluştuktan 10 milyar yıl sonra oluşmuş anlamına geliyor. Neden ve nasıl oluştuğu konusu bilinmiyor olsa da, uzmanlar bu konuda gelecekte daha fazla soru işaretine yanıt verebileceklerine değiniyor.

Hiçbir zaman bilemeyeceğizEvren İzlenebilir Mi?

İnsanlığın Evren’in sınırlarını ve gelişimini hiçbir zaman bilemeyecek olduğu, ne kadar yüksek ve gelişmiş teknolojiler olursa olsun bunların aktif ve iyi bir izleme aracı olmayacağına inanılıyor. ABD’nin ve AB’nin bugün elinde olan uzay teknolojilerinin yetersiz olduğuna değinen uzmanlar, bu teknolojilerin gelecekte daha iyi olabileceğini ancak evrenin eğer ki sürekli genişliyor ise yine evrenin sınırlarını bulmada yeterli olamayacaklarına değiniyorlar.

Bilimsel araştırmaların ise bu konuda herhangi bir öneri veya görüş bildiren içerikler olmadığı, bilimadamlarının bu konuda Evren’in sınırlarını belirlemek konusunda çalıştıkları biliniyor.
Kategori: