Bir süredir dünyada etkili olan kene türleri ile ilgili bilinen bir gerçek vardır: Tehlikelidir. Bu tehlike bundan sonrasında daha fazla artacak gibi görünüyor ve 50 yıl içerisinde ABD’de ilk kez yeni kene türlerine denk gelindiği, bu sebeple özellikle bazı türlerin daha tehlikeli olabileceği belirtilmekte. Yapılan açıklamalar insanları tedirgin ederken, bir grup araştırmacı bu kene türlerinin son derece tehlikeli olabileceğine işaret ediyor.

50 yıl içerisinde ABD’de mevcut türler dışında hiçbir yeni kene türüne denk gelmediklerini belirten uzmanlar, bugün ise artık yeni kene türlerine denk geldiklerini ve bu yeni kene türlerinden ötürü endişe içerisinde olduklarını ifade ettiler.ABD’de Yeni Kene Türleri Ortaya Çıktı!

Yapılan açıklamalarda yeni kene türlerinin çok tehlikeli olmadığına değinen uzmanlar, buna rağmen kene türlerinin tehlikeli olabileceğini, bilmedikleri yeni kene türlerinin de bulunmasının mümkün olduğunu belirtmekte.

Haemaphysalis longicornis isimli kene 3-4 milimetre boyutuna kadar büyüyebilir ve üremesi çok nadirdir, erkek kenelerin sayısı son derece az olmasından dolayı üremesinin zor olduğu ve çok çabuk üreyen bir kene olmadığı belirtilmektedir. Ancak uzun süre boyunca yaşadıkları düşünüldüğünde bu kenelerin son derece tehlikeli olabileceğine işaret edilmektedir.ABD’de Yeni Kene Türleri Ortaya Çıktı!

İyi döllenmiş-beslenmiş olan bir dişi bir kerede 2.000 yumurtaya kadar bırakabilir ve bu sebeple tek bir kene 2.000 kadar kene ortaya çıkarabilir ve bu sebeple çok çabuk üremeleri mümkün olmasa bile sayıca çok fazla üreyebilecekleri düşünülmektedir.

ABD’de ilk kez böylesi yeni kene türlerine denk gelmek şaşırtıcı olsa da, gelecek dönemde daha fazla yeni kene türüne denk gelmek ve mevcut kene türlerine oranla daha farklı boyutlarda, daha hızlı veya yavaş üreme özelliklerine sahip keneler bulabilmek mümkün görülüyor.

Uzmanlar, insanların özellikle ilaçlanmamış olan çimlerden uzak durmasını, çimlere oturmadan önce mutlaka temiz olduğundan ve ilaçlanmış olduğundan emin olduktan sonra kıyafetlerinin kapalı ve özellikle kol ve bacak bölümlerini örtmesi gerektiğine işaret ediyorlar.