Her evde, her açık alanda, kısaca tüm her yerdeler. Onlar bu sene evrim geçirdi mi bilinmez ancak eskiye oranla daha zor öldükleri ve kendilerini geliştirdikleri kesin. Milyarlarca sinek olduğu tahmin ediliyor ve sayı bakımından özellikle bazı sinekler çok küçük iken, bazıları ise son derece büyük sinekler oluyor. Bu canlılar kanımızı emerek beslenmeyi severken, bizim için büyük tehdit oluşturmaktalar.

Teknolojik gelişmeler sayesinde eskiye oranla sinekler ile daha iyi düzeyde baş edebilmek mümkün. Mor ışıklı tabelalar gördüğünüz zaman bunların sinekleri öldürmek ve uzak tutmak için yapıldığını anlayabilirsiniz. Ancak sineklerde eskisine göre daha uyanık durumdalar ve daha zor ölüyorlar. Bilimadamları bu konuda sinekleri öldürmenin doğaya herhangi bir zarar vermediğine değinirken, sineklerin tamamının ölmesi durumunda ise neler olabileceği bilinmiyor. Ancak sineklerin her biri ölmüş olsa bile doğanın herhangi bir zarar değil, aksine fayda görebileceği düşünülüyor.

Evde Sineklere Karşı En Etkili ÇözümlerSineklere Karşı En Etkili Çözümler

Sinekler için en etkili çözümlerden ilki sinek ilaçları oluyor. Sinek ilaçları sinekleri daha kısa süre içerisinde öldürebilecek kimyasallar içerdiğinden ötürü özellikle üzerlerine sıkılması durumunda saniyeler içerisinde olmasa bile dakikalar içerisinde bu sineklerin ölmesi mümkün olabiliyor.

Klimaların Sinek Engelleyici Özelliği

Klimaların son yıllarda sinek engelleyici özellikleri bulunuyor ve bu kimyasal içermeyen bir cihaz aracılığı ile yapılıyor. Klimanızın kumandasından böyle bir özelliği olup olmadığını kontrol ederek odanızdan sinekleri uzak tutabilirsiniz. Ayrıca soğuk ortamda sinekler yaşayamayacak olduğundan dolayı klimalarınızın böyle bir özelliği yoksa bile odanızı soğutarak sineklerden kurtulabilirsiniz.

Tütsü

Bazı tütsüler kokusu ile sinekleri sizden uzak tutabilir. Bunu yapmak için tütsüleri evinizde gündüzden yakmanız ve geceye kadar yanması önerilir. Ancak her tütsünün sinekleri öldürmediği ve engellemediği de açık. Kimyasal içeren bazı tütsüler sinekleri öldürürken, genel özellikleri ise kimyasal içermeyen sinekleri uzak tutan türden oluşmaktadır.

Sineklere Karşı Çözüm: Oda Kokuları

Oda kokularının içerisinde bulunan kimyasallar bazı sinek türlerini ortamdan uzak tutmaktadır.

Şarap Veya Sirke

Özellikle meyve sinekleri şarap ve benzer sirke gibi şeylere son derece düşkündür ve bu ürünler onları kendilerine çeker. Bir kasenin içerisine özellikle mutfakta olan sinekleri engellemek için sirke veya kırmızı şarap koyduktan sonra 1 kaç damla bulaşık deterjanı ekleyin. Sinekler bu karışımdan faydalanmak isteyecek ancak içerisinden çıkamayacaklar ve dibine çökmek zorunda kalacaklar.
Kategori: