şarap marka

Şarap alkollü içecekler arasında en geniş damak zevkine hitap eden ve belki de en çok çeşidi olanlardan biridir. Ancak diğer alkollü içeceklerden farklı olarak, kendine has yıllanma değerleri ve sayısız aroması ile karşınıza çıkabilecek şarap çeşitleri arasında seçim yapmak bazen kafa karıştırıcı olabiliyor.

Şarabın fermente yapısı sebebiyle hafif mayhoş olarak tabir edilen kıvamdaki tadının ağızda kişiyi rahatsız edecek bir tat bırakmaması ve keyifli bir içim sunması adına kaliteli bir şarap markası ve damak zevkinize hitap eden bir şarap çeşidini seçmek önemlidir.

Seçeceğiniz kaliteli ve doğru bir şarap markası, bulunduğunuz ortamı ve ağız tadınızı iyi anlamda değiştirebilir. Bir şarabın kaliteli olduğuna dair ilk bilgiyi ise elbette ki markası verir. Güven veren ve bilindik bir şarap markası seçmek tatsız sürprizlerle karşılaşmanızı engeller.

Genellikle en iyi şarap markaları denildiğinde çoğu kişinin aklına sadece çok yıllandırılmış olan en pahalı şaraplar geliyor. Nitekim dünyada ve ülkemizde iyi şarap pahalı şaraptır yaklaşımını destekleyen pek çok örnek de bulunuyor. Fakat pahalı ürünler her zaman beklediğimiz kalitede çıkmayabiliyor, tıpkı şaraplarda da olduğu gibi. Pahalı olan tüm şaraplar her zaman mükemmel bir içim sunamayabilir veya tadı herkese hitap etmeyebilir. Ancak pahalı olmadığı halde oldukça kaliteli ve lezzetli olan şarap markaları da mevcut.

Anlayacağınız üzere doğru şarabı bulmak bazen hiç de basit bir seçim olmayabiliyor. En İyi Şarap Markaları listemizde yer verdiğimiz farklı türlerde en başarılı ve kaliteli şarap markalarını inceleyerek daha kolay seçim yapabilirsiniz.

 

 

1) Pamukkale Şarapları

pamukkale anfora trio

Ülkemizdeki en köklü şarap markalarından biri olan Pamukkale’nin şaraplarını hala denememiş olanlar varsa, üzülerek şarap konusunda çok eksik kalmış olduklarını belirtmeliyiz.

1962 yılından beri kaliteli ve yerli şarap denildiğinde akla gelen ilk marka olan Pamukkale, Denizli’nin Güney ilçesinde kurulduğu günden bu yana en iyi üzümlerle ve hammaddelerle en kaliteli yerli şarapları üretmeye devam ediyor.

Ayrıca Pamukkale, iyi bir şarabın her zaman pahalı olmak zorunda olmadığını da ispatlar nitelikte geniş fiyat aralığı ile her bütçeye uygun şarapları tüketiciye sunan nadir markalardan

Alkollü içecekler satan pek çok zincir marketten temin edebileceğiniz Pamukkale şarapları arasından damak tadınıza uygun olanını seçmeniz yeterli. Şarap ile çok aranız yoksa veya ilk kez deneyecekseniz; kırmızı, beyaz ve roze seçenekleri bulunan Pamukkale Anfora Trio serisini denemenizi şiddetle tavsiye ederiz!

 

 

2) Kayra Şarapları

kayra

En lezzetli yerli şarapları üretmek için en kaliteli üzümleri yetiştiren Kayra Şarap, hem Elazığ’da hem de Trakya’da kurduğu şarap üretim tesisleri ile adeta kaliteli üzümler neredeyse oraya gidiyor.

Kayra şaraplarının ülkemizde olduğu kadar dünya çapında popülerlermiş, yurtdışında birçok gurme restoran tarafından ilgi gören ve uluslararası yarışmada pek çok ödül almış yerli şarap markalarından biri.

Kaliteli şaraplara her bütçenin ulaşabilmesini amaçlayan fiyat aralığına ve çeşitliliğe sahip olan Kayra’nın, Vintage Öküzgözü ve Dedeçeşme Blend çeşitlerini kesinlikle denemelisiniz!

 

 

3) Turasan Şarapları

turasan

Turasan, Kapadokya’da bulunan şarap evini ziyaret ederek enfes şaraplarını tatmanıza, üretim ve yaşlandırma aşamalarını bizzat görebilmenize imkan veren şarap markalarından biri.

İster tatlı bitişli bir şarap arıyor olun ister ekşi, hatta meyveli! Tüm bu şarap çeşitlerini Turasan Şarapları’nda bulabilirsiniz. Büyük zincir marketlerden ve tekellerden kolaylıkla temin edebileceğiniz Turasan Şarapları, geniş fiyat aralığına sahip olan şarap çeşitleri ile her damak tadına ve bütçeye hitap ediyor.

 

 

4) Doluca Şarapları

doluca

Ülkemizdeki en popüler ve her yerde kolayca bulabileceğiniz Doluca markasına ait şaraplar, Uşak, Adapazarı, Tekirdağ, Denizli ve Ankara’da bulunan bağlardan toplanan en kaliteli üzümler kullanılarak üretiliyor.

Nihat Ahmet Kutman tarafından İstanbul Galata’da kurulan Vinikol Şarap Evi, günümüzde Doluca adıyla bildiğimiz şarap markasının temelini oluşturmuştur. Doluca, şarap üretiminin yanı sıra yurtdışından getirdiği özel üzüm çeşitleri ile de farklı üzüm türlerinin ülkemizde yayılmasını da sağlamıştır.

Kaliteli ve lezzetli ürünleri ile şarap severlerin takdirini kazanan yerli şarap markalarından biri olan Doluca’nın Tuğra Öküzgözü, Safir Beyaz ve Sarafin Pembe Merlot Cabernet Franc çeşitlerini mutlaka denemenizi tavsiye ediyoruz!

 

 

5) Vinolus Şarapları

vinolus

Kayseri’nin Vinolus bağlarında üretilen ve yerli üretim şarap markaları arasında en iyilerden birisi olan Vinolus şarapları; Roussanne, Narince, Chardonnay, Kalecik Karası ve Tempranillo üzümleri gibi pek çok çeşit üzüm çeşidi kullanılarak üretilen şarap serileri ile muhakkak kendinize göre bir şarap bulabileceğinizin garantisini veriyor.

Ülkemizde olduğu kadar dünya çapında da popülerliği hızla artan şarap markası yurtdışında birçok ödül de almıştır. Kalitesi ve lezzeti ile hem yerli piyasada, hem de yurtdışında kabul görmüş şaraplardan tatmak isterseniz Vinolos şaraplarını mutlaka deneyin.

 

 

6) Kavaklıdere Şarapları

kavaklidere

1929 yılında Ankara’da kurulan ve Türkiye’nin en köklü şarap markalarından biri olan Kavaklıdere aynı zamanda ülkemizde özel sektörde şarap üretimini de yapan ilk şarap markasıdır.

İç Anadolu, Ege ve Doğu Anadolu’nun en güzel bağlarında yetiştirilen en kaliteli üzümlerinden üretilen Kavaklıdere şarapları her yerde kolayca bulabileceğiniz ve gayet uygun fiyatlara da sahip şarapları vazgeçilmezler arasında listemize giriyor.

Kavaklıdere yalnızca ülkemizin değil, dünyanın da en iyi şarap markaları arasında bulunmaktadır. Daha önce Kavaklıdere şaraplarını denemediyseniz kuru meyve ve incir kokusunun ağır bastığı Prestige Boğazkere, veya roze şarap seviyorsanız Ancyra Blush Roze şaraplarını denemenizi öneririz.

 

 

7) Likya Şarapları

likya

Antalya’da, Hititler’in Şarap Şehri adını verdikleri bölgede uzun yıllardır üretilen şaraplar günümüzde Likya etiketi ile raflarda yerini alıyor. Likya şaraplarını hala denemeyenler varsa bizce kendilerini bu lezzetten daha fazla mahrum bırakmamalı!

Yerli şarap markaları arasında nispeten genç bir firma olsa da tadı ve kalitesi ile kısa sürede ülkemizin en iyi şarap markaları arasına giren Likya Şarapları, her damak zevkine uygun lezzetlere imza atıyor.

Tüm çeşitleri birbirinden keyifli bir içim sunan Likya Şaraplarının kırmızı, beyaz ve roze çeşitlerinden hangisini seviyorsanız güvenle alıp deneyebilirsiniz. Özellikle Likya Boğazkere şarabı markanın en sevilen ve önerilen şaraplarından.

 

 

8) Suvla Şarapları

suvla

Adını Çanakkale’deki Suvla koyundan alan Suvla şarapları, tarihte şarabın doğduğu yer olarak nitelenen Gelibolu Yarımadası’nda üretiliyor.

Hepsi birbirinden kaliteli ve lezzetli olmak üzere bütçenize göre seçebileceğiniz pek çok farklı şarap çeşidi ve serisi bulunan Suvla’nın Syrah serisini denemenizi öneririz.

 

 

9) Diren Şarapları

Diren

Narince üzümlerinin anavatanı olan Tokat’ta 1990’dan günümüze şarap üretimine devam eden Diren Şarapları, şarap sever herkesin mutlaka tadına bakması gereken yerli şarap markalarından biri.

Güncel alkol fiyatları sebebiyle uygun fiyata kaliteli ve lezzetli şarap bulamadığından yakınanlar için Diren Şarapları harika bir tercih olacaktır. Başlangıç olarak ise Diren Collection 2018 şarabını deneyebilirsiniz.

 

 

10) Vinkara Şarapları

vinkara

Ankara’nın köklü bir tarihe sahip şarap markalarından Vinkara’nın ne kadar kaliteli olduğunu; Merlot, Cabernet Suvignon ve Pinot Noir üzümlerinin yetiştiği Kalecik bölgesinde üretiliyor oluşundan anlayabilirsiniz.

Şarap içerken farklı bir deneyim yaşamak istiyorsanız kesinlikle Vinkara Şaraplarını incelemenizi ve denemenizi öneririz. Üstelik fiyatları da kalitesi ile kıyaslandığında çoğu markaya göre oldukça makul kalıyor.