İnsanlar ortalama 70 yıllık ömürlerinin sadece 40-50 yılını aktif olarak bilgiye ulaşarak geçirebiliyorlar. 10 yaşına kadar çoğu insan bir bilginin peşinden ısrarla koşamıyor, geride kalıyor 50-60 sene. Ortalama bilgiye tam olarak ulaşılabilecek 40-50 sene içerisinde ise öğrenebileceklerimiz sınırlı. Ne kadar siz tüm dünyada neler olduğunu öğrenmek isteseniz bile sınırlı bir bilgiye ulaşabilirsiniz. Bir konu üzerinde 2 yıl durmak gerekir ise o konuyu ancak 2 yılda öğrenebilirsiniz.

Geride kalan süreler içerisinde ise yine sadece yaşayabileceğiniz süre kadar bir takım bilgiler edinebilirsiniz.

Dünya’nın en ilginç bilgileri ve Dünya’da az bilinenleri hemen öğrenmek ister miydiniz? En doğru içeriktesiniz.

 

 

Coca-Cola’yı Satın Alamayacağınız 2 Ülke VardırDünya’da Az Bilinen Şeyler

Bugün Dünya’da Coca-Cola’yı satın alamayacağınız sadece 2 tane ülke var. Dünya’nın en fakir ülkelerinde bile Coca-Cola satılır ancak ABD yaptırımlarından dolayı Kuzey Kore ve Küba’da Coca-Cola satılmamaktadır. Ancak bu ülkelerde çevre ülkelerden bu ürünleri az da olsa ithal edip zengin insanlara sunabilmektedirler. Yine de herhangi bir insan bu ülkelerde bu içecekleri satın alamaz, çok zor bulunur.

Tüm Dünya Nüfusu Los Angelas’a SığabilirDünya’da Az Bilinen Şeyler

National Geographic’e göre tüm dünya nüfusu sırt sırta olur ise Los Angelas’a sığabilir. Her geçen gün artan nüfus oranlarına rağmen insanlar sürekli ”bu kadar insan nereye sığacak, küçük ülkelerde insanlar nasıl birbirleri ile yaşayacak?” sorusuna yanıt ararken bu bilgi çok şaşırtıcı. Yani tüm dünya nüfusunu bir bölgeye sığdırmak sırt sırta omuzları birbirlerine değecek şekilde olsa bile mümkün olduğuna göre 100 milyar insan bile olsa dünyaya sığabileceğimiz anlamına geliyor.

Burada sığmak değil kaynakların durumu önemli. Yoksa 100 milyar değil 1 trilyon insan bile dünyaya sığıyor olduktan ancak kıtlık yaşandıktan sonra ve doğal kaynaklar yok olduktan sonra Dünya ne işe yarayabilir?

Dragon’s Breath Biberinin 1 Tanesi İnsanı Acısıyla ÖldürebilirDünya’da Az Bilinen Şeyler

Live Science’de yayınlanan araştırmaya göre Dragon’s Breath dünyanın en acı biberi. Bu biberden sadece 1 tane tüketen bir insan hemen anafilaktik şoka girebilir ve bu nedenle ölebilir. Sınırlı miktarlarda üretilen ve uzmanlarca asla direkt olarak tüketilmemesi yönünde uyarılar bulunan ‘dünyanın en acı biberi’ ile ilgili bugüne kadar yapılan çalışmalarda bir insanı öldürebilecek kadar keskin bir acıya sahip olduğu ortaya çıkarılmıştır.

Meksika’da ve diğer bazı acı tüketiminin yoğun olduğu ülkelerde insanlar bu biberin soslarını yaparken, çok sayıda insan ise bu biberin acısına dayanamayacak olduğunu düşünerek tatma cesareti bile bulamıyor. Siz ne olur ne olmaz diyerek hareket edin ve olası bir anafilaktik şoka karşı bu Dragon’s Breath biberini asla tüketmeyi düşünmeyin.

Fransa’yı Türkiye Nüfusundan Çok Turist Ziyaret EdiyorDünya’da Az Bilinen Şeyler

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’ne göre Fransa 2017 yılında 86.7 milyon insan tarafından ziyaret edildi. Türkiye nüfusunun 82 milyon olduğu düşünüldüğünde 1 yıl içerisinde Fransa 86.7 milyon ziyaretçiyi kendisine çekerek Türkiye nüfusuna göre 4.7 milyon daha fazla insanın ziyaret ettiği ülke olmuştur.

Lezzetli peynir ve şaraplarının dışında Fransız kültür ve tarihi yapıları, demokratik bir ülke olması ve güvenilir bir ülke olmasından dolayı Fransa’nın bu nedenle çok sayıda ziyaretçi çektiği biliniyor. Fransa’nın ekonomik olarak turistler için pahalı bir ülke olmasına rağmen Avrupa ülkelerinde yaşayan ve ABD gibi ülkelerden gelen turistler için pahalı bir ülke olmadığı belirtiliyor. Fransa’nın gelecek yıllarda turist sayısını 100 milyona ulaştırabilecek olduğu ve bu yönüyle dünya rekorunu kırabilecek olduğu belirtiliyor.

Dünyanın En Kalabalık Adası 2 Futbol Sahası BüyüklüğündeDünya’da Az Bilinen Şeyler

Kolombiya sahilindeki San Bernardo Takımadalarındaki Santa Cruz del Islote adasında 155 evde 550’den fazla insan yaşıyor. İki futbol sahası büyüklüğünde olan ada Guardian‘a göre dünyanın en kalabalık adası olarak tanınmakta.

Kanarya Adaları Adını Kuşlardan Değil Köpeklerden Alıyor

Dünya’da Az Bilinen Şeyler

Kanarya Adaları adını herhangi bir kuştan değil, bir kuş olmasa da köpeklerden almaktadır. Çoğu insan Kanarya Adaları dendiği zaman aklına ilk olarak kuş getiriyor olsa da tam tersi bu adanın hiçbir kuş veya kuş türü ile yakından veya uzaktan bir ilgisi yok.

Dünyanın En Kısa İnsanları Endonezya’da YaşıyorDünya’da Az Bilinen Şeyler

2017’de Telegraph tarafından çeşitli küresel kaynaklardan derlenen verilere göre, Endonezya dünyadaki en kısa insanlara ev sahipliği yapmaktadır. Ülke dünyanın en kısa insanlarının yaşadığı bir ülke iken en uzun insanlar ise Avrupa ülkesi olan Hollanda’da yaşamaktadır. Hollanda boy uzunluğu olarak 1.90 ve üzeri insanların çok fazla sayıda olduğu bir Avrupa ülkesi olarak bilinmektedir. Kadın boyu ortalaması dünyanın geri kalanına göre çok daha fazladır ve bu sebeple özellikle bazı kısa boylu ülkelerde yaşayanların kıskanarak baktığı ülkelerden bir tanesidir.

Paris İklim Anlaşması Rekor Sayıda İmza AldıDünya’da Az Bilinen Şeyler

New York’ta Birleşmiş Milletler (BM) genel merkezinde 2016 yılında imzaya açılan Paris İklim Anlaşması orada bulunan 174 ülke lideri tarafından 1 gün içerisinde imzalandı ve dünyanın ortak olarak en hızlı karara vardığı anlaşma olarak tarihi rekorlara kaydedildi. Daha sonrasında ise ABD Başkanı Donald Trump anlaşmanın ABD’ye ek maliyet yarattığına ve doğru olmadığını söyleyerek anlaşmadan çekildiğini duyurmuş olsa da anlaşma bugün bile rekoru elinde tutuyor. Tarihte çok sayıda anlaşma çok zor imzalanmış ve çok uzun süreler almış olup genellikle beklenmedik bir şekilde anlaşma imzalamak için liderler çok uzun mesailer harcamaktadırlar.

Dünyanın En Sessiz Odası Washington’da Microsoft Binasında Bulunmaktadır.Dünya’da Az Bilinen Şeyler

-20.35 DBa ile dünyanın en sessiz odası ABD’nin Washington Eyaleti’nde bulunan Microsoft şirketinin binasında bulunmaktadır. Bu oda için çok büyük harcamalar yapan Microsoft, dünyanın en sessiz odasını inşa etmiştir.

“Bir kişi odaya girer girmez, derhal tanımlanması zor olan garip ve benzersiz bir his hissediyor,” diyor HNNO. Odanın hiçbir şekilde dışarıda olan sesi içeri geçirmediği ve insanın kendi kanının sesini bile duyabildiği belirtilmektedir. Dünyanın en sessiz odasını inşa ettirmek isteyenlerin sayısı her geçen gün artsa bile dünyanın zenginleri evlerinin aşırı sessiz olan yerlerde olmasına son birkaç yıldır daha fazla öncelik göstermektedirler. Bunun sebeplerinden bir tanesi aşırı yükselen insan sayısı ve yüksek şehir sesi nedeniyle insanların rahat hareket edemiyor olması, özgürlük alanlarının kısıtlanması ve çok sayıda insanın sessiz bir yerde daha fazla huzur bulması ve kendisini daha güvende ve daha huzurlu hissetmesinden kaynaklanıyor.

Dünyada Metrik Sistemi Kullanmayan 3 Ülke VarDünya’da Az Bilinen Şeyler

Bugün metrik sistemi kullanmayan ülke sayısı son derece az. 200’den fazla ülke olmasına rağmen bunlardan sadece 3 tanesi metrik sistemi kullanmak yerine farklı sistem kullanmaktadır. Amerika Birleşik Devletleri, Liberya ve Myanmar metrik sistemi kullanmayan 3 ülkedir.

Liberya daha fazla hesap verilebilirlik adına hükümet tarafından metrik sisteme geçilmesi için ilk adımları atmış ve bu konuda yeni sistem benimsemeye yönelik gerekli adımların atılmaya devam edecek olduğunu açıklamıştır. Ancak ABD’nin bu sistemden asla vazgeçmemesi ve bu sistemi sonsuza kadar kullanması beklenmektedir.

Dünyada En Uzun Yerin Adı 85 Harften OluşmaktadırDünya’da Az Bilinen Şeyler

Avustralya, Mamungkukumpurangkuntjunya Tepesi veya Güney Afrika’da Tweebuffelsmeteen-skootmorsdoodgeskietfontein’deki insanlar bölgelerinin adını söylemek için hecelemeyi hemen öğrenemeyeceklerinin farkındadırlar. Bu yerin adını yerel halk bile zaman zaman tam olarak söyleyememekte iken turistler ise bunu gördüklerinde bir hata olup olmadığı ile ilgili düşüncelere dalarlar. Ancak dünyada öyle bir yer var ki tam 85 harften oluşuyor ve bu yerin adının akılda tutulabilmesi pek de fazla insanın başaramayacak olduğu kadar zor. Yeni Zelanda’da bulunan Taumatawhakatangihanga-koauauotamateaturipukakapikimaung-ahoronukupokaiwhenuakitanatahu isimli yerin adını heceleyerek bile söyleyebilmek son derece zor iken bunu görenler ilk olarak neye uğradıklarını şaşırabiliyorlar.

Dünya’ya Her Yıl 131.4 Milyon Bebek GeliyorDünya’da Az Bilinen Şeyler

Her yıl toplamda 262.8 milyon insan cinsel olarak birliktelik yaşamasının sonucu Dünya’ya 131.4 milyon bebek getiriyor. Ecology Global Network’e göre her saniye 4 bebek doğuyor ve bunların yarısı erkek, yarısı ise kız. Çok az farklar olsa bile bu oran sürekli olarak neredeyse eşit ve Dünya’da herkes kendisine göre bir insan bulabilir, evlenecek çok sayıda insan bulabilirler. Her saniye 4 bebek doğmasına rağmen bu bebeklerin hepsi yaşamıyor ve bazıları doğumdan kısa süre sonra, bazıları ise doğum öncesi veya doğum sırası sınırları içerisinde ölebiliyorlar.

Dünya’da Şimdiye Kadar En Yüksek Soğukluk -97,7777778 Santigrat Derece OlmuşturDünya’da Az Bilinen Şeyler

Dünya’nın en soğuk bölgelerinden Antarktika’da 2004 ve 2016 yılları arasında yapılan araştırmada tesadüf eseri Dünya’nın en soğuk hava sıcaklığı -97,7777778 Santigrat olarak kaydedilmiştir. Bu soğukluk rekoru henüz bir daha kırılamamış olup gelecekte rekorun kırılması ile ilgili küresel ısınma etkisi olsa bile mümkün olmasının önünde hiçbir engel olmadığı biliniyor.

Ozon Tabakası 50 Yıl İçerisinde Tamamen İyileşecekDünya’da Az Bilinen Şeyler

Gezegenin onarılması ve sorunların giderilmesi adına Birleşmiş Milletler’in 2018 raporuna göre, iklim değişikliği uzmanları ozon tabakasının 50 yıl içinde tamamen iyileşeceğine inanıyorlar. Bu iyileşmenin nedeni olarak Birleşmiş Milletler’in attığı adımlar gösterilmekte. Ozon tabakası son yıllarda giderek daha iyi duruma gelse bile gelecekte eğer ki insanlık tarafından dikkat edilmez ise daha büyük tehditler ile karşı karşıya kalabilecekleri belirtilmektedir. Ozon tabakasının tamamen kapanması ile birlikte bu sorunun devam edip etmeyecek olduğu ise bilinemiyor. Tamamen iyileştikten sonra yine bu kurallara dikkat edilmez ise tekrar Ozon tabakasının açılabileceği tahmin edilmektedir.

Japonya Dünyanın En Depreme Eğilimli ÜlkesidirDünya’da Az Bilinen Şeyler

ABD Jeolojik Araştırmasına göre, Japonya dünyadaki en büyük depremleri kaydediyor. Ülke deprem ülkesi olarak bilinmesi ve en şiddetli deprem vakalarının yaşandığı bir ülke olmasından dolayı Japonya hûkûmeti sürekli buna karşı sigortalara ve fonlara ilgi göstermektedir. Japonya’da deprem öncesinde sismik hareketler anlık olarak takip ediliyor olsa da depremden etkilenen insan sayısı her zaman için çok sayıda oluyor ve çok sayıda insan depremler dolayısı ile hayatını kaybetmese bile bazı tavizler vermek zorunda kalıyorlar. Ev ve binaların yapımında depreme oldukça dayanıklı binalar inşa edilmesi, mevcut depreme dayanıklı olmayan bina ve yapıların derhal yıkılması gibi konular ise Japonya’da en çok dikkat edilen konular arasında yer alıyor.

Geçtiğimiz dönemlerde yaşanan tsunami olayları da Japonya’nın depreme ne kadar fazla eğilimli bir ülke olduğunu ve depremden dolayı nasıl tüm ülkelerin etkilenebilecek olduğunu yakından göstermektedir.

Dünyada 24’ten Daha Fazla Saat Dilimi VarDünya’da Az Bilinen Şeyler

Dünyada bugün için her ülkede farklı saat dilimi olmasa da 24’ten daha fazla saat dilimi olmasından dolayı onlarca ülkede saat Türkiye’den farklı. Bazılarında gece, bazılarında sabah, bazılarında ise akşam saatleri yaşanıyor. Türkiye karanlığı yaşarken diğer birçok ülke ise aydınlığı yaşıyor. Saat dilimleri bölgesel olarak değişiyor, Türkiye’nin hemen yanında olan bir ülkede saat aynı olurken bir diğer tarafta olan ülkede saat birkaç saat zaman dilimi fark edebiliyor.

2010 Ve 2014 FIFA Dünya Kupası Dünyanın Yarısı Tarafından İzlendiDünya’da Az Bilinen Şeyler

2010 ve 2014 FIFA Dünya Kupası maçları tam 3.2 milyar insan tarafından aktif olarak takip edildi ve izlendi. Bu Dünya nüfusunun yarısı ediyor. 3.2 milyar insanın gece, gündüz demeden izledikleri bu maç sırasında birçok insan farklı takımı ve oyuncuları destekledi. Bazıları maçta sorunlar olduğunu düşünürken, birçoğu ise sadece eğlencenin keyfini çıkardı. Bazı ülkelerde ise heyecan her zamankinden daha çoşkulu ve fazla bir şekilde yaşandı.

İsveç En Çok Adaya Sahip ÜlkedirDünya’da Az Bilinen Şeyler

Sanılanın aksine İsveç, dünyanın en fazla adaya sahip olan ülkesidir. Tam 221.800 adanın sahibidir. Ancak bu adalardan sadece 1.000 tanesinde aktif olarak yaşam ve faaliyet mevcut olup diğerlerinde ise herhangi bir aktif yaşam veya faaliyet gösterilmemektedir.

İsveç’in adalarının bu kadar fazla olmasına rağmen bu adaların herhangi bir tehdit ile karşı karşıya olmamasının sebebi ise bölgesel iyi ilişkiler ve güven ilişkisinde yatıyor. Çoğu ülkeden daha fazla adaya sahip olan bu ülke adalarından dolayı hiçbir sorun yaşamıyor. Aksine bu adalar ülke tarihi ve geleceği için en önemli adalar ve konular arasında ilk sıralar içerisinde yer alıyor.

43 Ülkede Kraliyet Ailesi VarDünya’da Az Bilinen Şeyler

Bugün sanılanın aksine sadece İngiltere’de değil 43 ülkede kraliyet ailesi kavramı yaşatılıyor. Bunlar arasında en zengin ve en güçlü aile İngiliz Kraliyet Ailesi olarak biliniyor olsa da diğerlerinin de ülkeler üzerinde oldukça fazla etkisi var. Bazılarında ise sadece sembolik olarak kalan bu ailelerin bazı vatandaşlar tarafından tepki çektiği ancak buna rağmen gelenek ve görenekler nedeniyle feshedilmedikleri biliniyor.

Kraliyet ailesi olan ülkeler arasında Japonya, İspanya, Butan, Tayland, Monako, İsveç, Hollanda ve Lihtenştayn bulunuyor.

Kraliyet ailelerinin sayısının bu kadar fazla olmasına rağmen bazı ülkelerde bu ailelerin servetleri sayesinde devletler daha fazla güce sahip olabiliyor. Örneğin İngiltere, kraliyet ailesi sayesinde daha fazla turist çekiyor, daha fazla insan her yıl kraliyet ailesinin ülkede eserlerini incelemek için ülkeyi ziyaret etmeye çalışıyor.

‘Dünyanın Enginar Başkenti’ ABD’de BulunmaktadırDünya’da Az Bilinen Şeyler

California’nın Castroville bölgesinde ‘Dünyanın Enginar Başkenti’ adıyla anılmasının sebebi yılın her döneminde enginar başta olmak üzere çok sayıda sebze yetiştiriciliği yapılıyor olmasıdır. Bu sebzeler ABD başta olmak üzere yurtdışına da ihraç ediliyor ve çok sayıda ülkede ABD’nin Castroville bölgesinde üretilen enginarların daha lezzetli olduğu algısı kabul görmüş durumda.

Kanada Tüm Ormanların %9’una Ev Sahipliği YapıyorDünya’da Az Bilinen Şeyler

Kanada’nın soğuk iklimini ve bununla ilgili olarak Türkiye’de anlatılan hikayeleri bazı insanlar mutlaka duymuştur. Mükemmel ekonomisi, insan haklarına verdiği değer, güvenlik ve huzur konularında her zaman güvenilen ülkelerden birisi olan Kanada, özellikle de bölgesel olarak tüm tehditlerden uzak durumda olması ile tanınıyor.

Ancak Kanada sadece bu suni özellikleri ile değil, aynı zamanda doğal ormanları ile de tanınıyor. Ülke tüm ormanların %9’una sahip durumda ve bu ormanlara asla zarar verilmiyor. Aksine hükümet sürekli olarak bu ormanların korunması ve daha fazla insanın buraları ziyaret edebilmesi için çalışmalarını sürdürüyor.

Dünya Nüfusunu Anlık İzleyen Bir Web Sitesi Var

Dünya Ters Yönde Dönmeye Başlarsa Ne Olur?

Belki şaşıracaksınız ama dünya nüfusunu anlık olarak izleyen ve doğru tahminler verebilen bir internet sitesi var. Bu internet sitesi birkaç yıldır aktif olarak hizmet sunuyor ve çok sayıda insan bu internet sitesini takip ediyor. İnternet sitesinde sadece dünya nüfusu verileri değil, rezervler ile ilgili bilgiler ve daha birçok bilgi bulunuyor. Savunma harcamalarına kadar detaylı bilgiler veren internet sitesinin bu verileri tek bir kaynakta toplamış olması ise kolaylık sağlıyor.

İnternet sitesinde yayınlanan bazı bilgilerin %100 doğru olmasa bile neredeyse kesin veriler olduğu belirtiliyor.