Obje Nedir?

Obje, latince kökene sahip bir sözcüktür. Obje nedir? gibi yapılan araştırmalarda bu kelimenin anlamının beş duyu organlarıyla algılanabilen cansız nesneler demektir. Obje kelimesi objectum sözcüğünden türemiş olup, tüm cansız nesneleri ifade ediyor. Aynı zamanda bu kelime çeşitli bilim dallarında da terim olarak da yer alıyor.

Obje Neyi İfade Eder?

Obje aynı zamanda cansız nesneler, eşyalar anlamında da kullanılıyor. Obje kelimesi lügatimize Fransızcadan girmiştir.  Obje kelimesinin kökeni Fransızcaya aittir.

Son dönemlerde yazılı basında özellikle obje kelimesi araştırılıyor. Bu kelimenin daha çok nesnelere mi ya da kişilere mi kullanılacağı konusunda çelişkiye düşen insanlar olabiliyor.

Obje Nedir?

Obje Nedir?

Obje Olayı Ne Demek?

Obje olayı ne demek gibi internet ortamlarında birtakım farklı manalar ortaya çıkabiliyor. Obje olayı, nesnelere birtakım cinsel manada anlamlar yükleme olayıdır. Birtakım objelere nesnelere özel manalar yükleyen obje fetişi olan insanlar açısından obje olayı diye bir kavram oluşmuştur. Obje olayına anlam yükleyen kişiler birtakım objeleri satın aldıklarında özel bir mutluluk hissederler. Bu durum onlar açısından bir nevi kendilerini psikolojik olarak rahatlatma yöntemidir.

Obje Felsefe Ne Demek?

Felsefe alanında obje kelimesi daha çok özne sözcüğüne karşılık kullanılan bir kavramdır. Bu kavramda özneye karşılık yanıt olarak bir obje türüyle yanıt verilir.  Obje felsefe ne demek soruları ise felsefe dalına karşı ilgi duyan kişiler tarafından araştırılıyor. Felsefe alanında özne kavramı gözlemleyen nesne yani bir diğer adıyla obje gözlemlenen olarak bilinir.

Resimde Obje Ne Demek?

Obje kelimesinin sözlük anlamına baktığımızda cansız eşya, nesneler ve cisimler için kullanılan kavramdır. Resimde obje ne demek dendiğinde sanatsal olarak da obje kelimesi aynı kalıyor. Obje aslında belirli bir ağırlığa sahip olan cansız nesne manasına geliyor. Aynı zamanda duyu organlarıyla betimlenebilen üç boyutlu cisim olarak da ifade edilebiliyor.

Cinsel Obje Ne Demek?

Kişinin seksüellik çağıran bir yanının olması anlamına gelir. Cinsel obje kavramını da duyduğumuz ve manasının tam olarak neyi ifade ettiğini merak ettiğimiz bir konu olduğunu söyleyebiliriz. Cinsel obje kavramının Seksüel meta olarak ifade edildiğini söyleyebiliriz. Cinsel obje ne demek? neyi ifade ediyor şeklinde sorgulamaya başlayanlar için toplum genelinde seksi bir çağrışım yapılması şeklinde yorumlanır.

Obje Nedir?

Obje Nedir?

Obje Ne Demek TDK?

Türk Dil Kurumu ile merak ettiğimiz kavramların anlamlarının ne olduğunu kolayca öğrenme şansına sahip oluyoruz. Özellikle internet, televizyon gibi pek çok yerlerde aşina olduğumuz kavramlar olabiliyor. Haliyle manasının ne olduğunu tam olarak bilmediğimiz kelimeler olduğunda ise sorgulama yapmaya başlanır.  Obje kelimesi için de çok sık merak edilen ve halk arasında duyduğumuzu söyleyebiliriz. Obje ne demek TDK incelemesi yapıldığında cansız bir unsur olarak ifade edilir. Obje kelimesi birçok şekilde cümle içerisinde de geçirildiğini söyleyebiliriz.

İlginizi çekebilecek diğer içeriklerimiz:
Etiketler:

, ,