Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Türkiye dahil tüm ülkelere yaptırımlar uygulayabiliyor ve bu yaptırımlar zaman zaman oldukça ağır olan yaptırımlar olabiliyor. Washington’da alınan bazı kararlar müttefik tanımıyor ve bu sebeple bu kararların tüm dünyada birçok devlette tedirginlik yaratabileceği belirtiliyor. Bugün Amerika Birleşik Devletleri (ABD) yöneticilerinin ABD dışında tüm ülkelere ekonomik olarak yaptırım uygulaması mümkün, yani tüm dünyaya. Bu sebeple ABD’nin uyguladığı yaptırımlar son 2 yıl içerisinde daha çok insan ve devletin dikkatini çekiyor ve öyle ki bazı devletlerde bu durumla ilgili olarak tartışmalara bile söz konusu olduğu iddia ediliyor.

Neden dünyada sadece ABD diğerlerine yaptırım uygulayabiliyor?

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) bu kadar büyük bir yaptırım gücünü hem ekonomisinden, hem savunma gücünden bulmakta. Eğer ABD kadar bugün güçlü olan devlet olsaydı benzer yaptırımları ABD’ye uygulayabilir ve dünyada belki de büyük bir savaşa sebep olabilirdi.

Bu başlık altında bakıldığı zaman Çin ekonomik olarak büyük görünen ancak nüfus dikkate alındığında yeterli olmayan bir ekonomiye sahip olan ülkeler arasında. ABD vatandaşlarına göre Çin’de yaşayan insanların büyük bölümünün çok daha zor şartlar ve koşullarda hatta bazen zorla baskıyla daha düşük ücretlerle aylık olarak çalışmak zorunda kaldıkları bilinen bir gerçek.

Bunun yanında Çin ekonomisi güçlü olsa da savunma anlamında ABD kadar güçlü değil, elinde yeterli nükleer bomba yok ve bu sebeple ABD’ye yaptırımlar uygulaması mümkün değil. Bir yandan da ABD tarafından uygulanacak en ufak bir yaptırım Çin ekonomisinde büyük krizlere sebep olmasa da tepkilere ve beraberinde yatırımcıların geri çekilme süreçlerini hızlandırmaya neden olan bir gelişme.

Neden dünyada sadece ABD diğerlerine yaptırım uygulayabiliyor?

ABD’nin ekonomik gücü dünyaya yeten savunma gücü ile birleştiğinde kendi müttefiklerine bile yaptırım uygulayabiliyor.

Rusya savunması güçlü olan ancak ekonomisi çok kötü olan bir ülke olarak ABD’nin uyguladığı hiçbir yaptırıma net yanıtlar veremiyor ve bu sebeple Rusya ekonomisi zaten kötü olduğu için diğer ülkelere yaptırım uygulaması da pek fazla mümkün olmuyor.

ABD’nin yaptırımları neden bu kadar büyük?

Neden dünyada sadece ABD diğerlerine yaptırım uygulayabiliyor?

Şöyle düşünelim: Siz ülkenizde tek başınıza emlak piyasasını yönetiyorsunuz ve başka bir ülkeden emlak devi sizin ülkenize gelerek size rakip olmaya çalışıyor. Bu durumda ne yaparsınız? Elinizdeki gücü kullanarak bunu siyasi olarak ülkeye girişini bir şekilde gerek bürokrasi yoluyla gerek diğer çözümlerle kendinize rakip gelmesini engelleyebilir ve bu sayede rakipten kurtulabilirsiniz. Veya benzer bir senaryoda emlak fiyatlarını düşürürsünüz ve rakibiniz bir süre dayandıktan sonra mecburen size karşı anlaşma yoluna veya çekilme yoluna gitmek zorunda kalır. ABD’nin bugün yaptırımlarının bu kadar güçlü olmasının sebebi de aslında çok büyük bir güç olmasının yanında kendisi kadar büyük bir güç bulunmamasından kaynaklanıyor.

ABD tüm dünyada en az 4 ülkeye ”şiddetli” yaptırımlar uyguluyor ve bu ülkelere uygulanan yaptırımlar ülke ekonomilerini bugün felç etmiş durumda.
Kategori: