ABD Başkanı Donald Trump’ın Türkiye’ye yönelik olarak tehditleri sürüyor. Bir süredir Türkiye’nin Suriye’de Barış Pınarı Harekatı adı altında yürüttüğü operasyon Washington DC’de bazı rahatsızlıklara sebep oldu. Bu süreci bizlerde sizler için en başından incelemeye başladık.

İlk olarak Türkiye’nin Suriye ile ilgili sorunu savaşın başlangıcına 2011 yıllarına dayanıyor. 2011 yılından sonra bölgede hiçbir şey artık eskisi gibi olmadı. Suriye sürekli olarak daha kötüye gitmeye başladı ve yeni yeni oluşan küçüklü büyüklü terör örgütleri ortaya çıktı. Bunları kimin desteklediği bilinmezken, bazen suçlanan bölge ülkeleri oldu, bazen ise ABD ve Rusya oldu. Kimsenin bu konuda bir suçu kabul edecek durumu yok ve kimse terör örgütlerini kendi ülkesinin yarattığını itiraf asla etmez.

Gündem: ABD Başkanı Trump’ın Türkiye Tehditleri

Türkiye bu süreçte 2011 yılından sonra farklı farklı politikalar uygulamak istedi ama bunlarda pek başarılı olamadı. Mültecileri geri kabul anlaşması adı altında AB’ye gireceği vaatleri ile kabul ettiği bile iddia edildi. Bugün Türkiye AB’ye girmek bir yana kalsın, 4.5 milyondan fazla kayıtlı ve kayıtdışı mülteci ile uğraşıyor. Bunların kimler oldukları, terörist, hırsız ve aralarında ne işlerle uğraştığı bilinmeyen binlerce milyonlarca insan var.

Mülteciler Türkiye’ye kaldı!

Gündem: ABD Başkanı Trump’ın Türkiye Tehditleri

Türkiye’nin bu harekata başlamasının arkasında yatan en önemli sorun artık Türkiye vatandaşlarının mültecileri istemiyor, onlara tanınan hakların ve kendi güvenliklerini ihlal eden olayların artmasından dolayı gösterdikleri tepkilere dayanıyor. Türkiye bu operasyon ile Suriye’de 30 KM kadar bir genişlikte güvenli bölge oluşturmayı ve mültecileri oraya istekleri olursa göndermeyi istiyor.

Mültecilerin gidip gitmeyeceği hakkında ise henüz kesin bir şey yok. Ancak Suriyelilerin o bölgeye geri dönmesi için milyarlarca dolar gerekiyor ve Türkiye bu konuda AB’den resmi olmasa da destek istiyor.

Trump, YPG/PKK İçin Mi Tehdit Ediyor?

Gündem: ABD Başkanı Trump’ın Türkiye Tehditleri

Trump’ın Türkiye’ye yönelik tehditleri YPG ve PKK’nın içerisinde oldukları ”Kürtler”. Bu terör örgütleri ABD tarafından terör örgütü olarak tanınmıyor ve bu örgütler Kürtler olarak tanımlanıyor. YPG ve PKK’nın Türkiye ile 200 yıldır savaştığını ”Kürtler ile Türkiye 200 yıldır savaşıyor ve onlar birbirine düşman” benzeri bir ifade kullanarak durumu ortaya koydu.

Sorumluluk Türkiye’ye Mi Yüklendi?

Gündem: ABD Başkanı Trump’ın Türkiye Tehditleri

DEAŞ terör örgütü üyesi kişilerin Suriye’de salınmasını engellemek isteyen ABD ve müttefikleri Türkiye’den bu kişilerin sorumluluğunu almasını zorla da olsa istedi. ABD’nin bu isteğine karşı Türkiye henüz 3. günde bir adım atmadı ancak bu konunun gelecek ay yapılacak ABD ve Türkiye görüşmelerinde gündeme gelmesi bekleniyor. Terör örgütlerinin tutulduğu hapishanelerde ciddi sayıda bir insan nüfusu var ve bunların sayısı 70 binler ile ifade ediliyor.

Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı ile birlikte bölgeye binlerce TSK yetkilisi gönderdiği ve operasyonun ne kadar süre devam etmesinin bilinmediği açıklandı. Başkan Trump’ın Türkiye’ye yönelik ekonomik tehditlerinin ne olacağı konusu bilinmezken, dolar kuru şimdiden 6 TL’ye doğru gidiyor.

*Türkiye’nin Barış Pınarı Harekatı kapsamında atacak olduğu her bir adım çok önemli ve bölgeye geri gönderilmesi için özel olarak oluşturulacak ayrı ek programlarda hükümetin şimdiden düşündüğü kararlar. Eğer bölgede, ev ve benzer gıda temini konusunda sorunlar yaşanırsa mültecilerin geri dönmesi mümkün olmadığı gibi Türkiye’nin o bölgede kalması da giderek daha zor hale gelebilir
Kategori: