Türkiye’nin her zaman için üye olduğu günden beri NATO ittifakına bağlı olduğu ve Barış Pınarı harekatını NATO’ya karşı gerçekleştirmediği açıklandı. NATO ile ittifak olarak bağlı oldukları ve Türkiye’nin NATO üyesi olarak her zaman gerekli olan ödemeleri ve destekleri ittifak üyelerine vermeye devam ettiği ve edeceği bilgisi paylaşıldı. Akar, Barış Pınarı harekatının bir çeşit atılması gereken adım ve zorunlu sebeplere bağlı olduğunu belirtti.

NATO Varoluş Gerekçesini Korumaktadır

Savunma Bakanı Akar’dan İttifak Açıklaması

NATO’nun varoluş gerekçe ve amaçlarını henüz koruduğu ve kendilerinin buna inandıklarını belirten Türkiye Cumhuriyeti Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, bu konuda ittifak üyeleri ile ortak olarak hareket etmeye devam edeceklerini de sözlerine ekledi.

Ancak NATO’nun bir üyesi olarak ittifak üyelerinin kararlarına karşı olarak Türkiye’nin Putin yönetimi ile S-400 adımları ve Rusya ile çok yakınlaşması Türkiye’nin ittifak içerisinde tepki çekmesine sebep oluyor. Bazı üyeler bu adımlardan rahatsız olurken ‘düşman’ olarak görülen Rusya’ya mali ve savunma alanında Türkiye’nin bu adımlarının destek sağlayarak ‘düşmanın’ daha fazla güçlenmesine sebep olduğunu iddia ediyorlar.
Kategori: