Türkiye’nin uzunca bir süredir gerilim yaşadığı komşu ülke Yunanistan’dan bugün en üst düzey isimden açıklama geldi. Yunanistan Cumhurbaşkanı Prokopios Pavlopoulos, Türkiye’nin Yunanistan’ın egemenlik hakları ve sınırları ile kararlarına saygı duyması gerektiği, aksi halde ise sorunların düzelmek yerine daha da artış gösterebileceği uyarısında bulundu. Sözlerine Türkiye’nin komşu ülke olarak gerilimler yaratmak yerine Ege Denizi ile ilgili konularda da ortak anlayışa dayalı adımlar atmaya sıcak bakmasının istendiği belirtildi.

Yunanistan’ın Türkiye’ye ‘iyi komşuluk eli’ uzattığı ve bu elin geri çevirilmemesinin her 2 ülke adına en iyisi olduğu açıklandı.

Sondaj Çalışmaları Yunanistan’ı KızdırdıYunanistan Cumhurbaşkanı’ndan Türkiye Açıklaması

Yunanistan ve Türkiye arasındaki ilişkiler Türkiye’nin Ege Denizi sınırları içerisinde olan bölgelerde doğalgaz ve petrol gibi sondaj çalışmaları yapmaya başlamasının arkasından daha fazla gerilemeye başladı.

Yunanistan tarafı Türkiye’nin geri çekilmesini isterken Türkiye ise bu konuda asla geri adım atmayacakları konusunda daha önce birçok kez Yunanistan’ı uyardı. Öyle ki Türkiye savaş jetlerini de bölgeye göndermiş ve gemilerini korumaya devam edecek olduğu ile ilgili açıklama yapmıştı.
Kategori: