Birleşmiş Milletler: Türkiye, Ürdün ve BAE Libya Yaptırımlarını İhlal Ediyor!

Birleşmiş Milletler (BM) raporunda Türkiye, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) yönetimlerinin Libya’ya 2011 yılından itibaren uygulanmakta olan yaptırımları ihlal ettikleri suçlaması yöneltildi.

Birleşmiş Milletler (BM) yayınladığı raporda Türkiye, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) ile ilgili özel bir bölüme yer ayırdı. Rapora göre Libya’ya uzun yıllardan beri uygulanan birçok yaptırımın bu 3 ülke yönetimince ‘düzenli olarak’ ihlal edildiği ve yaptırımlara uyulmadığı açıklandı.

Katar’a uygulanan yaptırımlar sonrasında da Türkiye, Katar ile ilişkilerini genişletme karar almış aynı zamanda ABD yönetimi tarafından İran’a uygulanan yaptırımlardan sonra da İran ile ilgili yaptırımlara uyulmayacağı açıklansa da daha sonradan İran’a uygulanan yaptırımlara ‘cezai yaptırımlar’ olacağı kesinleşince uymaya başlamıştı.

ABD yönetimi Türkiye’nin bu tür yaptırımlara uymasını isterken, Türkiye BM raporuna göre Libra yaptırımlarına BAE ve Ürdün ile beraber uymuyor.

BMGK’da Rapor Tartışılacak

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Libya Komisyonu 15 üye ülkenin bu ay sonunda Türkiye, Ürdün ve Birleşik Arap Emirlikleri’nin (BAE) konusunda tartışma açacağı bu yaptırımlara uymadıkları için bu 3 ülke hakkında ne kadar alınıp alınmayacağının açıklanacağı iddia edildi.

Türkiye ve diğer 2 ülke için yaptırımlara uymuyor oldukları iddiasına henüz resmi bir yanıt gelmiş değil.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Yunanistan Cumhurbaşkanı’ndan Türkiye Açıklaması

Yunanistan Cumhurbaşkanı’ndan Türkiye Açıklaması

GDO Nedir, Zararlı Mı, Neden Kullanılıyor? – İnfografik

GDO Nedir, Zararlı Mı, Neden Kullanılıyor? – İnfografik