2019-nCoV olarak kayıtlara geçen Wuhan virüsü tüm insanlığı tehdit etmeye başladı. Çok sayıda insan virüsü kapacağı endişesi ile evlerine kapanırken, özellikle Çin’de bazı bölgelerde 100 milyon insan karantina altına alındı. İnsanların gıda ve yaşam için gerekli ürünlere ulaşmak konusunda bazı zorluklar yaşandığı, internetin zaman zaman kesildiği iddia edildi. Çin’de yaşananlar hakkında tam net bilgi bulunmazken, Pekin merkezi yönetiminin konu hakkında resmî açıklamalar yapmaması ve yapılan açıklamaların %100 net olmadığının iddiası soru işaretleri yaratmakla sınırlı kalmıyor.

Çok sayıda insan Wuhan virüsü tedavisi konusunda araştırmaların daha çok hızlandırılmasını istiyor. Pekin merkezi yönetimi ise bu konuda çalışmaların sürdürüldüğü konusunda daha önce 1-2 kez açıklama yapmasına rağmen, insanlar Çin kaynaklı virüsün Çin’in sorumluluğunda olduğunu ve ülkede yasadışı olarak bazı vahşi hayvanların satılmasının çok daha önce iyi denetimlerle yasaklanması gerektiğini düşünüyor.

Wuhan virüsüne yakalanan insan sayısı 7.000’i geçti

Wuhan virüsüne yakalanan insan sayısının 8.000’i gördüğü bildirilirken, daha çok sayıda insanın virüsü kaptığından haberdar olmadığı düşünülüyor. Bazı Çinlilerin dünyanın diğer ülkelerine virüsü beraberinde götürdükleri, bu durumdan etkilenen insan sayısının kısa süre içerisinde milyonları bulabileceğinden endişe ediliyor.

Dünya Sağlık Örgütü‘nden yapılan açıklamada bu durumla ilgili olarak ulusal acil kriz ilan edilmediği için özür dilerken, bugün yeniden acil durum ilan edilip edilmeyeceği konusunu görüşecek olduklarını açıkladı.

Virüsü anlık izleyen site açıldı

Johns Hopkins Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından geliştirilen bir hastalık izleme haritası, Hastalık Kontrol ve Önleme MerkeziDünya Sağlık ÖrgütüÇin’in CDC’si ve coğrafi bilgi sistemi eşlemeli diğer kaynaklardan elde edilen verileri kullanarak salgın hakkındaki raporları takip ediyor ve bunları görselleştiriyor. Bu verileri anlık olarak algılayan sisteme sahip olan harita yetkililer tarafından da sık sık güncelleniyor. 

Wuhan virüsünün nerede görüldüğü, son durum ve yerel basının gündemi takip edilerek sitede tüm bilgilere yer veriliyor.

Gündemde yer alan Wuhan virüsü ile ilgili olarak son dönemde Çin’e yönelik tepkiler son derece çok artmasına rağmen ABD ve diğer ülkelerden Çin’e karşı herhangi bir resmî açıklama yapılmış değil.
Kategori: