İnternet bugün için ABD merkezli bir buluş ve ABD bu konuda internetin anayasasına sahip. İnterneti yöneten ülke olarak bilinen ABD her yıl internet sayesinde milyarlarca dolar para kazanmakta ve diğer ülkelerde internet sayesinde kolaylıklara sahip olmaktalar. Bugün artık internetin sahipleri olarak biz insanlar her gün gözümüzü internet ile açıyor, internet ile gözümüzü kapatıyoruz.

Eğer ki internet olmasaydı bir yerde olan olaydan günler belki de yıllar sonra haberdar olabilirdik. Bugün nasıl ki farklı bir gezegene mesaj göndermek istesek yıllar sürüyor ise aynı gezegen içerisinde sadece birkaç saatlik uçuşla gidilebilecek yerde olan haberleri yıllar sonra öğreniyor olurduk. İnternet bizi bu tür zorluklardan kurtardı ve interneti yaratan ülke olarak ABD bu konuda sürekli olarak daha fazla gelişti, kendisi ile birlikte internet tüm dünyayaya yayılmış oldu.internetttt

3 milyardan daha çok insan bugün için internete sahip ve internet kullanmayı sürdürüyor. Artık Türkiye’de de internet hizmetleri hâlâ diğer birçok ülkeden daha fazla paraya satılıyor olsa da insanlar akıllı telefonların gelişmesi ve alım gücünün nispeten 1990’lı yıllara göre artması sayesinde internete erişebilir durumdalar.

İnternet olmasaydı siyasiler bile seçim kazanamayabilirdiİnternet Bir Gün Kendiliğinden Yok Olabilir Mi?

Bugün birçok ülkede seçimlerin yönü internet sayesinde değişiyor. ABD seçimlerinde bile skandallar ortaya çıkarken internetin insanların fikirlerini değiştirdiği, siyasiler hakkında gizli gerçeklerin bilinmesi için bir anonim ortam oluşturduğu kesin. Türkiye’de ve dünyanın bazı ülkelerinde zaman zaman internet sitelerine erişim engeli uygulanıyor olsa bile internette her türlü sorunun çözümü ‘zeki’ kullanıcılar için fazlası ile mümkün durumda.

İnternet olmasaydı bugün sağlık hizmetlerinden, güvenlik hizmetlerine kadar bu kadar rahat ve güvende olamazdık. Bir olayın internet sayesinde ortaya çıkarılabiliyor olması ve insanların bu sayede bir olayı hemen öğrenebiliyor olması karar verme mekanizmasına kadar oldukça etki yapıyor.

İnternet bir gün yok olabilir mi?İnternet Bir Gün Kendiliğinden Yok Olabilir Mi?

Olamaz. Bugün ABD internet trafiğini tamamen kesebilecek güce sahip, yine İngiltere’de nispeten bu güce sahip durumda ancak bunu elbette ki yapmaları için hiçbir sebep yok. Dünyalar savaşı olsa bile herhangi bir ülkenin interneti kesmesi mümkün değil. Ancak ABD’nin düşman ülkelerin internet erişimini kesebilecek gücü olduğu biliniyor ki bu sebeple Rusya Federasyonu büyük bir endişe içerisinde.

Normal olarak bir internet kullanıcısı internete fiziki problemler nedeniyle bir süre erişemeyebilecek olsa bile uydular aracılığı ile sağlanan internet sayesinde her zaman için internete erişebilmek mümkün. Eğer ki bir gün internet tamamen yok olacak olsaydı bunu geri getirmek için trilyonlarca dolar para hemen harcanırdı ve internet yeniden tesis edilirdi.

İnterneti engelleyebilecek hiçbir güç olmasa bile güneşte yaşanacak olan patlamalar gibi doğal olaylar internet erişimini kısa süreli olarak kesebilir ancak kalıcı olarak internet kesilemez.

Kaynak ve ileri okuma:

https://computer.howstuffworks.com/internet/basics/internet-collapse.htm