İnsanlar 2019 yılında çok kez siber zorbalık mağduru oldular. Göründüğü kadarı ile bazıları para kaybetti, bazıları özel içeriklerini siber saldırganlara kaptırdı. Her ne oldu ise sonuç olarak 2019 yılı siber saldırılarda rekor kırılan bir yıl oldu ve her yıl bu rekor daha fazla insanı etkileyerek kırılmaya devam edecek. Siber güvenlik önlemlerinin bankalar dahil birçok devletin milyarlarca dolar para harcadığı bir bölüm olduğu bilinirken, siber güvenliğe 2020’de ayrılacak olan paranın daha da fazla artması bekleniyor.2020’de Siber Saldırılar Artacak

İngiltere’de yaz aylarında 2 milyon Sterlin’den daha fazla kripto para çalındığı belirtilirken, dünya genelinde ise 1 milyar doların üzerinde kripto para birimi çalındığı tahmin ediliyor Normal fiziksel hırsızlık vakalarının bundan daha fazla olduğu tahmin edilse de herhangi bir insan eli değmeden sunucularda saklanan paraların bile bir takım siber hırsızların hedefinde olduğu artık herkesin bildiği bir gerçek olarak karşımıza çıkmakta.

Siber saldırganlar sizi de hedef alabilir 2020’de Siber Saldırılar Artacak

Siber saldırıların dozunun 2020 yılında artması özellikle kripto paralara yönelik ve ödeme sistemlerine yönelik saldırılar olacak. 2020’de yine en fazla finans alanında siber saldırılar ve kullanıcı kayıtları saldırıları yaşanacak.

Avrupa Birliği ve ABD’nin bu konuda kullanıcı verilerinin gizliliğini sağlayabilecek olan bazı yasaları olsa da her şirket milyonlarca dolar değerinde önlemler alamadığı için saldırganlar özellikle de önlem oranları yeterli olmayan şirketleri hedefliyor.

Türkiye’de kişisel verilerin korunması ile ilgili kanun altında kullanıcı bilgilerinin şirketler tarafından korunması gerekse de bu verilerin siber saldırganlar tarafından her geçen saat daha fazla hırsızlığa konu olduğu ve daha fazla hedeflendiği bilinmekte.

Sizin haberiniz olmadan verileriniz çalınabilir 2020’de Siber Saldırılar Artacak

Sizin haberiniz bile olmadan size ait verilerin çalındığını öğrenebilirsiniz. Birkaç ay önce hesabınıza farklı bir yerden girilmiş ve verileriniz ele geçirilmiş olabilir ama bunu siz aylar sonra öğrenebilirsiniz. Herhangi bir yasal hak kullanmaya kalksanız bile siber saldırganların bulunabilmesi çok zor olduğundan özellikle de normal bir kullanıcı için yasal haklarını kullanması da çok zor ve hatta mümkün olmayabilir.

Verilerinizin güvenliğinden endişe ediyorsanız ve özel verilerinizi güvenilir olmayan sitelerde saklıyorsanız güvenilir olan sitelerde bu verileri saklamak, mevcut şifrelerinizi en iyi güçlü sayı ve harflerden seçerek daha fazla kendinizi korumaya yönelik önlemler alabilirsiniz.

Siber saldırganların her an herkesi hedefleyebileceklerini unutmadan hareket etmek daha fazla koruma sağlayabileceği gibi daha çok güvende kalmamızı sağlayabilir.

Nelere dikkat etmeliyiz?

  • Şifrelerinizi güçlü olan harf ve sayı kombinasyonlarından seçin
  • Mevcut site verilerinizi başka kimse ile paylaşmayın
  • Başkalarının kullandığı bilgisayarları kullanırken mutlaka gizli sekme kullanın
  • VPN kullanırken en güvenilir VPN programlarından bir tanesini kullanın
  • Cihazlarınızı güncelleme alan modellerden seçin ve son sürüm güncellemelerini yükleyin
  • Ortak ağ alanlarını kullanırken özel bilgilerinizi koruyun

Kaynak ve ileri okuma

https://www.techradar.com/news/what-will-cyber-security-look-like-in-2020

Cybersecurity in 2020: Eight frightening predictions
Kategori: