Türkiye’de 1.5 milyon abonesi olan Netflix bugün dünyada en çok kullanılan film ve dizi izleme platformları arasında 1. sırada yerini almakta. Severek izlenen ve çok sayıda abonesi olan bu platformun giderek daha fazla insan tarafından tercih ediliyor olmasının ardında çok iyi içerikler olması ve herhangi bir reklam olmadan 30 gün boyunca hiç kapatmadan bile izlenebiliyor olmasında yatıyor.

Netflix Türkiye’de binlerce içerik olsa da her içerik Türkçe değil ve bazılarında Türkçe Dublaj seçenek olarak maalesef sunulmuyor. Platform her içeriğin Türkçe Dublaj versiyonunu çevirmeye para ayırmazken çok tercih edilen içeriklerde ise neredeyse %90’a varan oranlarda Türkçe Dublaj sunabiliyor.

Türkiye’de diğer ülkelerden daha az içerik olmasının ardında özellikle Digitürk tarafından alınan birçok dizi ve filmin telif hakları yatarken, bu sebeple Netflix Türkiye’de bazı içerikler telif sorunundan ötürü yayınlamıyor.

Binlerce farklı içerik platformda yer alıyor

Binlerce farklı içeriğin yer aldığı Netflix platformunda özellikle bazı çok istenen içeriklerin yer alamıyor olması telif haklarından kaynaklanmış olsa bile bazı içeriklerde Netflix tarafından yüksek maliyetler nedeniyle satın alınmıyor ve bu sebeple platformda her istenen içeriği bulmak mümkün olmuyor.

Netflix Türkiye dünyada en az içerik sunulan ülkelerden birisi olsa da ABD gibi ülkelerde ise Türkiye’den çok daha fazla sayıda içeriğin yer alması abone sayısı ve farklı nedenlere dayanıyor.

Kaynak ve ileri okuma:

Complete List of Netflix Turkey TV Shows
Kategori: