İnsan kendisini evrende tek olarak görse de herkes bunun böyle olduğunu düşünmüyor. İnsan dışında farklı yaşam formları yani varlıklar yok mudur? Bilimadamlarına göre bu sorunun yanıtını net olarak verebilmek henüz bugünün şartlarında mümkün görülmüyor. NASA, ESA ve diğerleri her yıl daha fazla bu konuda çalışmalar yapıp diğer gezegenlerde yaşam olup olmadığını araştırsada bu konuda kesin olarak net bir yanıt bulabilmiş değiliz.

Mars’ta su bulunmuş olması orada bir yaşamın kanıtı olabileceği gibi herhangi bir yaşamın olmadığına da işaret ediyor olabilir. Bugün insan için su bir gereklilik olsa da insandan daha farklı bir form için su gerekli olmayabilir. Evrende Neden Farklı Yaşam Formları Bulamıyoruz?

Her zaman için uzaylıları merak etmişizdir, onların nasıl olduğu, kim oldukları ve neler yaptıkları konusunda sorularımıza her zaman için yanıt bulmak istemişizdir. Ancak bilindiği gibi hiçbir zaman, hiçbir bilimadamı ve farklı bir insan tarafından bu soruya yanıt bulunamamıştır.

Bilimadamları bu konuda yaptıkları çalışmalarda her zaman için daha fazlasını hedeflemiş, daha farklı yaşam formları bulmak için çalışmalarında oldukça iyi araştırma verileri elde etmişlerdir.

İnsandan farklı bir zeki yaşam formu olabilir ama…Evrende Neden Farklı Yaşam Formları Bulamıyoruz?

Eğer insan varsa farklı bir yaşam formunun da olabileceğini hesaba katmak gerekiyor. Eğer ki insan dışında farklı bir yaşam formu bizi biliyor ama biz onları bilmiyor isek bunun yanıtını da alamayabiliriz.

Bazı bilimadamları bu konuyu farklı şekillerde özetliyorlar. Bazılarına göre farklı yaşam formlarının bizi görebildiği ancak bizimle iletişime geçmek istemediği iddia edilirken, bazılarına göre ise onlar bizi, biz ise onları arıyoruz. Onlar bizim kim olduğumuzu bilmezken, biz ise onların kim olduğunu bilmiyoruz.

Belki iki farklı yaşam formu birbirlerini bulsa, yani biz insanlar onları veya onlar bizi bulsa virüsten her iki taraf ölebilir, veya bir taraf diğer tarafı tehdit olarak görüp onun sonunu getirebilir.

Tüm bunlar bir ihtimal dahilinde olsa da kesin olarak bir bilgimiz olmadığı için sadece bu konularda araştırmaya devam ediyoruz ancak kesin ve net olarak hiçbir zaman için yanıt bulamıyoruz.

Varlığımızı bir tek biz mi biliyoruz?Evrende Neden Farklı Yaşam Formları Bulamıyoruz?

İnsanın varlığından haberdar olan farklı yaşam formları varsa ve bizi uzaklardan görüyor ancak buraya ulaşamıyorlar ise farklı bir iletişim yolu geliştirmek mümkün olabilirdi. Ama böylesi bir durumun olmasına da pek sıcak bakılmıyor ve bilim dünyasında farklı yaşam formlarının birbirlerinden daha farklı olabilecekleri her zaman çalışmalarda ilk sıraya ekleniyor.

Farklı yaşam formları belki insanın duyamayacağı şekilde konuşuyor olabileceği gibi beklenmedik türde de karşımıza bir gün gelecekte çıkabilirler.

Bilimkurgu filmlerinin her an gerçek olmasını bekleyerek yaşayamayız ancak bilimkurgu filmlerinin gerçek olabileceğini de hesaba katarak hareket edersek daha iyi ve hayal kırıklığı olmayan sonuçları elde edebiliriz.

Kaynak ve ileri okuma:

https://www.forbes.com/sites/johngoodman/2014/10/15/are-human-beings-the-highest-life-form/

https://en.wikipedia.org/wiki/Alien_(creature_in_Alien_franchise)
Kategori:

Etiketler:

,