Bundan 5 yüzyıl önce, tam olarak 500 yıl önce insanların yaşamına gidelim ve biraz bakalım. 500 yıl önce tarihler 1500’lü yılları gösteriyordu. O dönemde henüz daha 1. Dünya Savaşı bile başlamamış, bugün mevcut olan haritalar çok daha farklıydı. Türkiye Cumhuriyeti henüz daha kurulmamıştı ve Osmanlı devam ediyordu.

Dünya nüfusu 1500’lü yıllarda 500 milyon civarındaydı. Bu ne demek? Bu bugün 400 milyona yakın ABD nüfusu ile Rusya nüfusu toplamı kadar insan olduğu anlamına geliyor. Dünya o zaman çok daha temiz bir yerdi. Balina avcılığı vardı, henüz insanlık daha teknoloji ile tanışmamıştı.

https://www.instagram.com/p/B9SVAouhtea/

Dünya 500 Yıl Sonra Neye Benzeyecek?

Kara Veba belası tüm dünyayı yakından etkiliyordu ve tıp henüz daha gelişmemişti. O dönemde kara veba gibi salgınlara karşı herhangi bir tedavi olmadığından 100 milyondan daha fazla insan 400 yıl içerisinde ölümle yüz yüze kalmıştı.

O dönemde insanlar bugün olduğu gibi kendilerini güvende hissetmiyorlardı. Roma döneminde insanlara işkence ediliyor, herhangi bir suçlunun bulunması mümkün bile olamayabiliyordu. Erkekler sürekli avcılık ve benzer alanlarda çalışırken, kadınlarında o dönemde rolü daha farklıydı. Kadın ve erkek o dönemde bugüne oranla çok daha büyük yükler ile karşı karşıya kalıyordu.

Temiz suya erişim bugün olduğu gibi kolay değildi. Elektrik enerjisi yoktu ve insanlar gece olduğunda sokağa çıkmaktan çok daha fazla korkuyor, kapkaranlık bir ortamda gaz lambası veya reçine çubuklarından ateş ile ışık elde ediyorlardı.

Gelecek 500 yıl sonra dünya nasıl bir yer olacak?

Gelecek 500 yıl içerisinde dünyada teknoloji çok daha fazla ilerleyecek. Eğer insanlık bir nedenle yok olmaz ise dünyada su sorunları gelecek 500 yıl başlarında rekor düzeye yükselecek ancak daha sonrasında teknoloji ile bu soruna çözüm bulunabileceği tahmin ediliyor.

Gelecek 5 yüzyıl sonra hava kalitesi çok daha kötü hale gelecek ve insanların hava kirliliği ile savaşması gerekecek. Bugüne oranla Çin gibi nüfusu fazla olan ülkelerde nüfusun çok daha büyük değişimlere uğraması bekleniyor. Aynı zamanda bazı ülkelerin yok olma tehdidi altında olduğu, deniz suyu seviyesinin çok daha fazla artacağı öngörülüyor.Dünya 500 Yıl Sonra Neye Benzeyecek?

Gelecek 5 yüzyıl içerisinde gezegenimiz Dünya’da belirli farklılaşmalar ile karşı karşıya kalacak. Bunlardan en önemlisi Dünya artık daha yaşlı bir gezegen olarak yeraltı kaynakları tamamen tükenmiş olacak, değerli topraklar büyük oranda talan edilmiş bir hale gelecek. İnsanların gelecek 5 yüzyıl içerisinde topraktan değil, kimyasal olarak gıda elde edebilecekler, merkezlerde üretilmiş et ürünlerini tüketebileceklerine yönelik bazı görüşler var.

Fizikçi Stephen Hawking ve bazı bilimadamlarına göre 2600 yılına kadar Dünya gezegen olarak artık yaşanmaz bir gezegen haline gelecek ve insanlar o zamana kadar kendilerine yaşanabilir bir gezegen bulamazlar ise yok olmak zorunda kalabilecekler.

Ne olacağı bilinemez ancak gelecek 500 yıl içerisinde insanların bu dünyada yaşamlarına devam edip etmeyecek olduklarına yine teknoloji ve evrenin sınırları karar verecek.

Dünyanın en kalabalık şehri içeriğimize de göz atmanızı öneririz.