Eğer bugün hava olmasa insanların bir bölümü yaşamaya devam edebilir. Su olmazsa yaşamaya devam edebilir miyiz? Hayır. Su olmadan yaşamaya devam etmek mümkün olmadığı gibi, hava olmadan yaşamak yine mümkün değil.

İnsanlar tarihte bugün olduğu kadar kolay su erişimine sahip değildi. Bundan 1000 yıl öncesinde insanların temiz su kaynaklarına erişimi çeşmelerden değil, kova benzeri ürünler ve bidonların içerisine doldurdukları sular sayesinde mümkün oluyordu.

https://www.instagram.com/p/B9PgFkSBEsG/

Dünyada Su Biterse Ne Olur?

İçme suyu olarak kullanılan bu sular, zaman zaman ise yıkanmak, ürünleri yıkamak, kan temizlemek için aktif olarak idareli bir şekilde kullanılıyordu. 1000 yıl önce dünyanın hiçbir şekilde su sorunu olmamasına rağmen suya erişim ve su yolları kurmak son derece zor olduğundan bugüne oranla çok daha fazla zorluk söz konusuydu.

Teknolojinin, elektriğin olmadığı o yıllarda suyu bir yerden bir yere ulaştırmak için değirmenler bile yoktu. Bu sebeple su kullanımı kısıtlı oluyordu.

Su olmazsa ne olur?Dünyada Su Biterse Ne Olur?

Eğer ABD Başkanı bugün ‘tüm dünyada sular yakın zamanda bitecek, krizle karşı karşıyayız’ açıklamasını yapsaydı hemen bu dakika insanlar marketlere akın eder su raflarını birbirlerini öldüresiye bir şekilde yağmalardı. Bunu sizde yapardınız, ”ben asla yapmam” demeyin, bir tehdit var ve o tehdit dolayısı ile ölümle karşı karşıya kalacağınızı biliyorsunuz. Bu durumda hemen sizde aynısını veya farklı ama aynı eylemleri yapmak zorunda kalırdınız.

Hemen bu dakika insanlar su sipariş etmeye başlardı ancak o siparişler teslim edilemezdi. Yine dünyada çeşmelerden su akmamaya başladığı anda ülkelerde hükümet karşıtı gösterilerin sayısı rekor kırmaya başlar ve insanlar hükümetleri devirirdi.

Çeşmelerden su akmadığı için zaten çok kısa süre içerisinde sadece birkaç güne kadar salgın hastaların oranı artacak, ilaç üretimi su olmadığı için durmak zorunda kalacağından dolayı milyonlarca insan kısa süre içerisinde ölümle yüz yüze kalacaktı.Dünyada Su Biterse Ne Olur?

Evet, maalesef su olmazsa ilaç şirketlerinin ilaç üretmesi mümkün değil. İlaç şirketlerinin başında duracak olan insanlar görevlerini yapamayacakları ve susuzluk dolayısı ile kısa süre sonra ölecekleri için zaten hiçbir şirketin böylesi olağanüstü bir durumda çalışmasını beklememek gerek.

Aynı zamanda su biterse ne olur? Sorusunun bir diğer yanıtı ise insanların eğer su biterse ölümü beklemeleri yönünde olurdu. Zengin insanların bir kısmı yeraltı kapalı tesislerde yaşamlarına uzun süre devam edebilecek temiz suya sahip olacaklar olsa bile, insanların %99’u 1 yıl içerisinde ölecekti.

Su olmadığı için yemek üretimi yapmak mümkün olamayacak. Toprak sulanamayacağı için sadece belirli ağaçlar meyve verecek ve bu ağaçlar yağmur yağmadığından dolayı sadece kısa süreli verimli olabilecek.

Su savaşları yakın gelecekte başlayabilir

Uzmanlar, su savaşlarının yakın gelecekte başlayabilecek olduğuna değinerek idareli su tüketimi yapılmasını, eğer su tüketiminin fazla olursa ciddi kuraklık ve benzer sorunların insanlığı bekliyor olduğu konusunda uyarmaya devam ediyorlar.