İnsanlar her yıl daha fazla suya ihtiyaç duyuyor. Her gün fabrikalarda tonlarca su kullanılıyor ve bu suların kullanım amacı her geçen gün daha farklı oluyor. Bazen şirketler sunucularını soğutmak amacıyla bu sulardan yararlanırken, bazen ise herhangi bir üretim adımında su kullanıyor.

Tarlaların sulanması ve kuraklık ile mücadele ise ayrı bir özen gösteriyor. Bir barajda su azalması hemen kuraklık anlamına gelmediği gibi, barajlarda su oranlarının kritik seviyeye yakın oranlara gerilemesi halinde ise kuraklıktan söz edilmeye başlanıyor. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde defalarca kez kuraklık ile mücadele etti ve sonucunda her zaman olmasa bile %90 başarıyla sonuçlanan iyi bir sonuç aldı.

Kuraklık neden olur?Kuraklık nasıl kontrol altına alınabilir?

Kuraklık su miktarında açık ara bir eksilme veya miktar azlığı meydana geldiğinde yaşanmaktadır. Bir dizi nedenlerden dolayı kaynaklanabileceği gibi doğal olmayan sebeplerle sabotaj nedeniyle bile ortaya çıkabilir. Bir barajın suyunun içerisine tehlikeli maddeler atılması durumunda bu sabotajdır ve ağır şekilde cezası vardır. Ancak tüm bunlara rağmen kuraklık daha çok insan eliyle değil, tüketim ve doğal şartlar neticesinde ortaya çıkar.

En önemlisi atmosferdeki su buharı miktarı ile ilgilidir çünkü yağış oluşturan tek şey budur Eğer yağmurlar yağmaz ise insanlık bir ırk olarak yeryüzünden silinebilecek tehditler ve tehlikeler ile karşı karşıya kalma riskine girer. Yağmur yağışı az olan ülkelerde her sene kuraklık ciddi bir tehdit oluştururken, yağmur yağışı fazla olan ve yağmur ormanları bulunan ülkelerde bile kuraklık konusunda oldukça iyi önlemler alınmak zorundadır.

Kuraklık nasıl kontrol altına alınabilir?Nemli, düşük basınçlı hava sistemlerinin olduğu yerlerde daha fazla yağmur, sulu kar, dolu ve kar meydana gelebilir.

El-Nino nedeniyle bile kuraklık yaşanması olasıdır. Genelde insanlar kuraklık sorunlarından etkilenmeyecek olduklarını düşünürler. Özellikle eğitimsiz bir grup insan kuraklık olmasına rağmen su kullanımını kısıtlamaya gitmeyebilir, su kaynaklarını gereksiz yere kullanarak kendisinden başka gelecek nesilleri hiçbir şekilde düşünmeyerek hareket edebilir. Bu ve buna benzer eylemler içerisinde olan bazı insanlar su kaynaklarının gelecekte yok olmayacağını düşünerek hareket ederler veya sadece kendilerine yetecek kadar su olmasını yeterli bulurlar. Kuraklık nasıl kontrol altına alınabilir?

İnsanlığın yaşamı suya bağlı. Su olmazsa ve tüm dünyada kuraklık yaşanırsa bu durumda insanlar birer birer ölmeye başlayıp, sonucunda ise tüm insan ırkı-medeniyet sona erer.

Erezyon ve ormansızlaştırma dolayısı ile de kuraklık olabilir. Özellikle Türkiye Cumhuriyeti’nde sık sık gündeme gelen ağaç katliamı haberleri kuraklık sebepleri arasındadır. Bugün için dünyada çok büyük kuraklık tehdidi olmasa bile bugünden önlemler yeterli düzeyde alınmaz ise gelecekte insanlar içecek su bulmakta zorlanabilir ve sadece 1 litre su için binlerce dolar ödemek zorunda kalabilirler. (Bunu da sadece zenginler elde edebileceği için bugün tüm insanlar su kullanımına dikkat etmeli, tasarruf önlemleri almalıdırlar).
Kategori: