Corona virüsünden korunmak için maskelerin ne kadar etkili olduğu konusunda bazı soru işaretleri vardır. Dünya Sağlık Örgütü ilk açıklamalarında cerrahi maskelerin ve N95 maskelerin virüsün kişiye bulaşmasını engellemediğini ve sadece virüslü kişilerin maske takmasını önerirken, daha sonrasında ise maskelerin %85 oranında corona virüsüne karşı koruduğunu açıklamıştır.

Ancak uzmanlar yaptıkları açıklamalarda cerrahi maskelerin özellikle corona virüsü gibi virüslere karşı büyük oranda koruyucu olabileceğini, en azından güvenlik önlemi olarak herkes tarafından aktif bir şekilde kullanılmalarının doğru olduğuna değinmişlerdir.

ABD Hastalık Önleme ve Kontrol Merkezleri tarafından cerrahi maskeler ile ilgili yapılan açıklamalarda her zaman maske kullanımının önerilmediği, ancak açık ortamda özellikle maske kullanımının büyük oranda kişileri koruyabilecek olduğuna dönük önemli bazı açıklamalar yapılmıştır.

Corona Virüse Karşı Maske Takma AdımlarıYüz Maskesi Takarken Nelere Dikkat Edilmeli?

Son dönemde bazı vatandaşlar özellikle maskeleri çene altına indiriyor, burunlarını açık bırakıyor ve sadece süs olması amacıyla maskeleri gereksiz yere kullanıyorlar ve israfa kaynak oluşturuyorlar. Eğer maskeyi doğru takmayacaksanız maskeyi gereksiz yere harcamanız bu dönemde önerilmez.

Yüz maskesi takma adımları

  1. Maskeyi takmadan önce mümkünse ellerinizi 20 saniye sabunlu suyla yıkayın veya cilt dezenfektanı ile ellerinizi dezenfekte edin.
  2. Yüz maskesinde herhangi bir yırtık veya açıklık olup olmadığını iyice kontrol edin.
  3. Maskenin renkli tarafını dışa gelecek şekilde tutun. İp kısmı yüzünüze bakacak şekilde elinize alın.
  4. Mevcutsa metal çubuğun kendinize baktığından emin olun ve tam burnunuza gelecek şekilde yerleştirin.
  5. Bükülebilir metalik üst şeridi, parmaklarınızla kıstırarak ve bastırarak burnunuzun şekline uygun bir hale getirin ve gözlerinizin altında kalmasına önem gösterin.
  6. Maskenin altını ağzınıza ve çenenize tam kapatacak şekilde çekin.
  7. Maskenin sıkıca oturduğundan emin olmaya çalışın.
  8. Maskeye bir kez bile olsun dokunmayın.
  9. Maske kirlenir veya ıslanırsa hemen yenisi ile değiştirmeye çalışın. Yaz aylarında nem sorunu mutlaka olacaktır, bu sebeple ağız suyunuz akarsa ve nem oluşursa hemen değiştirmeseniz bile eğer çok kalabalık ortamda değilseniz uygun olabilir. Bu sorunu engellemek için tükürüklerinizi maskeye akıtmamaya ve maskeyi ağız kısmınıza dudaklarınıza yapışacak kadar sıkı takmamaya özen gösterin Maske sıkı takılmalıdır ancak dudak kısmında nefes alacak kadar ve sizi rahatsız etmeyecek kadar boşluk bırakılması önerilir.