Ülkeler birbiri ardına yasakları kaldırıyor, bazıları ise kaldırmak zorunda kalıyor. ABD’de çalışma hayatına yönelik düzenlemeler hızla devam ederken, Türkiye’de ise birçok yasak bugün itibariyle neredeyse tamamen kaldırıldı. Peki bunlar ne anlama geliyor, eğer pandemi devam ediyor ise hükümetler vatandaşları neden aylarca vatandaşları evlere hapis etti? Bu soruların yanıtını aslında uzman isimler bile tam veremiyor.

Uzmanlar, corona virüsü pandemisinin etkisinin büyük oranda azaldığını, ancak henüz daha son bulmadığına değiniyor. Nasıl grip salgını zaman zaman aşırı yüksek sayılara çıkabiliyor, bugün için corona virüsü pandemisinin etkisinin büyük oranda azaldığı düşünülüyor. Bununla beraber corona virüsü pandemisinin azalmasından dolayı hükümetlerin önlemleri büyük bir hızla kaldırdıkları, bunun sebebi olarak ise ekonomik sebeplerin ve vatandaşların evlerde sıkılması ve ciddi sağlık sorunlarına sebep olabilecek olması ile gıda üretimi gibi alanlarda çok ciddi krizlerin her an yaşanabilir kırılgan hale gelmesi gösteriliyor.Temizlik Ürünlerinin COVID-19’a Karşı Etkileri Hakkında Yanlış Bilinenler – Corona Virüs Hakkında Merak Edilen Her Şey!

Türkiye ekonomisinin 2. dalga corona virüsü kaldıramayacak olduğundan söz edilirken, restoranlar başta olmak üzere orta ölçekli birçok şirketin olası bir 2. dalga önlemleri durumunda iflasa sürüklenecek oldukları tahmin ediliyor. ABD’de 4 trilyon dolardan daha fazla zarara sebep olan corona virüsü pandemisinin biraz daha devam etmesi ve 2. dalga olarak geri dönmesi durumunda ülkeleri iflas yoluna sürükleyerek büyük bir ekonomik buhran yaratacak olduğuna inanılıyor.

Corona virüsünün mutasyona uğramış olabileceği ve bu sayede bulaşı hızı ve etkilerinin azalmış olabileceği belirtilmekte. Ancak uzmanlar bu konuda kesin bir bilgi veremeyeceklerini ve virüsün mutasyona uğrayıp uğramadığı, ya da bir anda çok daha güçlü bir şekilde ülkeleri yeniden 2. ve 3. dalga olarak vurup vurmayacak olduğunun bilinmediğine değiniyorlar.

Önlemler Devam Etmek Zorunda

Eğer ki corona virüsü önlemlerinin halk tarafından uygulanmaz ise 2. dalganın kaçınılmaz olacağı, maske, sosyal mesafe ve hijyen kuralları ile kısıtlamalar sayesinde corona virüsünün bu dönemde etkisinin kırılabildiği, ancak önlemlere uyulmaması durumunda çok ciddi sorunların ortaya her an hortlayabilecek olduğuna inanılmakta. Bu dönemde pandemi bitmediği için halkların büyük oranda dikkatli olması, mümkünse evlerinde kalmaları ve sokaklarda çok uzun süre kalabalık ortamlarda bulunmamaları öneriliyor.
Etiketler: