ABD ve diğer bazı ülkelerde bu dönemde eylemler devam ediyor. İnsanlar sokaklarda hükümetlere ve güvenlik güçlerine karşı eylemlerini hızla sürdürürken benzer eylemlerin kısa vadede diğer ülkelere sıçraması dikkatlerden kaçmıyor. Washington başta olmak üzere ABD’nin genelinde göz yaşartıcı gaz kullanımı giderek daha fazla artarken, mikrobiyoloji profesörü olan Amber Schmidtke, yaptığı açıklamada hükümetlerin bu konuda özellikle bu dönemde dikkatli olmasını ve göz yaşartıcı gazın corona virüsü daha fazla yayabilecek olduğunu açıkladı.

Gözler ve ağız ile burunun özellikle corona virüsünün en fazla vücuda girdiği organlar olduğuna değinen mikrobiyoloji profesörü olan Amber Schmidtke, bu konuda göz yaşartıcı gazın direkt gözlere ve burun yoluyla corona virüsü yayabilecek olduğuna değindi.

Göz yaşartıcı gazın içerisinde yer alan etkin maddelerin özellikle insanlar üzerinde zararlı etkileri olduğuna değinen profesör, eylemlerin gözlerini, burunlarını ve ağızlarını kapatmalarının özellikle çok önemli olduğuna değindi.

Önlemler Alınmak Zorunda

Bu dönemde vatandaşların ve hükümetlerin ayrı ayrı önlemler alması gerektiğine değinen mikrobiyoloji profesörü olan Amber Schmidtke, aksi durumda corona virüsünün bu nedenle daha fazla yayılabilecek olduğuna değindi.

Birçok uzman bu konuda herhangi bir açıklama yapmazken, özellikle kısa vadede çok sayıda insanın corona virüsüne yakalandığı ABD’de 2. dalganın olmaması için eylemlerin birbirlerinden uzak durmaları ve gerekli maske ve diğer önlemleri almaları yönünde uyarılar yapılıyor. Ancak güvenlik güçleri bile kurallara uymazken, ABD’de birçok eylemci sloganlar attıkları sırada maske takmıyor ve sosyal mesafe çok fazla insan olmasından ötürü maalesef korunamıyor.

Kategori: