Diş sızlaması sıcak, soğuk, ekşi ve tatlıya karşı ağrı hissedilmesine neden olur. Diş fırçalama ya da darbe alınması halinde de diş sızlaması olabilir. Diş sızlaması diş sorunları yaşayan hastaların çoğunda görülür. Farklı nedenlerden kaynaklı da bu sorun yaşanabilir. Kırılan dişlerden, çürük dişlere, yanlış fırçalamadan dişlerin eskimesine kadar pek çok neden dişte sızıya yol açabilir. Diş sızlaması yaşam kalitesini düşürmektedir.

Kişiler sızlama problemi yüzünden belli gıdaları yemekten mahrum kalabilirler. Diş hassasiyeti şikayeti olan hastalar diş hassasiyetinden muzdarip olurlar. Sızlamanın altında farklı bir diş hastalığının yatıyor olması yüksek ihtimaldir. Bu nedenle mutlaka durumu ihmal etmeden uzman bir hekime başvurmak gerekir. Muayene sonrasında gereken tedaviler yapılmalıdır. Sızlama sırasında dişin iç kısmında bulunan sinir hücreleri dış uyaranlardan çok kolay etkilenir ve zarar görür.

Diş Sızlaması Belirtileri Nelerdir?

Diş Sızlaması Nedir, Tedavisi Nasıl Olur?

Diş sızlaması belirtileri şu şekilde sıralanabilir:

 • Dişte kırılmalar ve dökülmeler,
 • Travmaya ve yaralanmaya bağlı ağrı,
 • Dişin etrafındaki bölgede şişme,
 • Dişin çevresinde kanama,
 • Diş çevresinde akıntı,
 • Sıcak ve soğuk yiyeceklere karşı aşırı hassasiyet,
 • Gece uykudan uyandıran ağrı,
 • Çiğneme esnasında ağrı meydana gelmesi diş sızlamasına işaret eder.

Diş sızlaması çoğu zaman dişin pulpa adı verilen bölgesinde enfeksiyon meydana gelmesinden kaynaklanmaktadır. Enfeksiyonun habercisi olabileceğinden ihmal etmemek gerekir. Yukarıda sayılan belirtilerin görülmesi halinde mutlaka bir hekime başvurmak gerekir. Semptomlardan kaynaklı rahatsızlık belirtisinin bulunması için ayrıntılı muayene yapılması gerekir.

Amigdala nedir? Bilgilerini de inceleyebilirsiniz.

Diş Sızlamasında Ne Zaman Hekime Başvurmak Gerekir?

Diş sızlamasında hekime başvurmak önemlidir. Ağrı ya da sızının arkasında ileri seviye bir enfeksiyon olmasa bile mutlaka diş hekime başvurulması gerekir. Aksi halde yeni diş problemlerinin oluşması muhtemeldir. Aşağıdaki durumlar mevcutsa hekime başvurmayı ihmal etmeyin:

 • Diş çekimi sonrasında şiddetli ağrı olması,
 • Şiddetli diş ağrısı,
 • Bazı durumlarda hafif yaralanmalarda diş kırılması,
 • Diş etinin şişmesi,
 • Yüz şişmesi,
 • Ateş yükselmesi hallerinde mutlaka hekime başvurmak gerekir.

Diş Sızlaması için Hangi Tedaviler Uygulanıyor?

Diş sızlamasında tedavi seçenekleri şu şekilde sıralanabilir:

 • Gece plağı,
 • Hassasiyet giderici,
 • Apikal rezeksiyon,
 • Kanal tedavisi,
 • Kuafaj,
 • Diş dolgusu,
 • Diş çekimi prosedürlerinin uygulanması gerekebilir.

Her zaman sızlamasının altında yatan neden diş kaynaklı değildir. Hekim muayene yaparak asıl nedeni bulabilir. Genellikle panoramik ve periapikal diş röntgenleri çekilerek hekim tanıyı koyar. Dişten kaynaklı sorunların belirlenmesinde bu röntgenler çok faydalı olur. Sinüzit ve eklem ağrıları sıkça diş ağrıları ile karıştırılabilir.

Diş Sızlaması İle İlgili Video Anlatım

Diş Sızlaması ile Karıştırılan Ağrılar Nelerdir?

Diş sızlamasıyla karıştırılan ağrılar şu şekilde sıralanabilir:

 • Sinirsel bozukluklar,
 • Trigeminal nevralji,
 • Tek taraflı çiğnemeye bağlı ağrılar,
 • Kas ağrısı,
 • Eklem ağrısı,
 • Sinüzit diş sızlamasıyla karıştırılabilir.

Diş sızlamalarından korunmak için ağız bakımınıza özen göstermeniz ve düzenli olarak diş hekimine kontrole gitmelisiniz.

Bilgi Türleri bilgilerine yazımızdan ulaşabilirsiniz.

Diş Sızlamasının Geçmesi için Bitkisel Yöntemler Nelerdir?

Diş sızlamasının geçmesinde bitkisel yöntemler başında misvak uygulaması gelir. Buna ek olarak soğuk kompres yapılması, karanfil yağı, sarımsak kullanımı da sızlamaya için iyi gelir. Karanfil yağı yönteminden faydalanmak için ufak bir pamuğa 4 5 damla yağı dökün. Daha sonra pamuğu dişlerinizin arasında sıkıştırın. Dişleriniz yaklaşık yarım saat içinde uyuşur. Karanfil yağınız yoksa, karanfil çiğnemek de iyi gelir. Sızlamanız varsa her gün 4 5 kaşık tuz ile su karıştırılır. Dişlerinize bu suyu gargara yapın. Bir süre sonra sızlamanın geçtiğini hissedeceksiniz. Sarımsak kullanımı yapacaksanız mutlaka öncesinden hekime başvurun. Hekiminiz apseli dişler için sızlamanın geçmesine yardımcı olması adına sarımsak önerebilir.

Diş Sızlamam Var Ne Yapmalıyım?

Diş Sızlaması Nedir, Tedavisi Nasıl Olur?

Diş sızlamasına karşı yapılacaklar başında diş hekimine gitmek gerekir. Sızlama sürekli tekrar ediyorsa, vakit kayıp etmeden hekime gidin. Durumu kesinlikle geçiştirmeyin. Geçiştirmek durumun daha kötü olmasına yol açar. Doğal çözümler ve ağrı kesici kullanmak geçici bir rahatlama sağlayabilir. Ancak sorunun kaynağını tespit etmeniz gerekir. Ağrı kesici içmek kişiyi rahatlatır ancak kalıcı bir çözüm olmadığı bilinmelidir.

Sirkeli su ve tuzlu su gargarası yapmak da geçici rahatlık verecektir. Diş fırçalamak diş ağrısını hafifletebilir. Bu alışkanlık çocuk yaşlarda edinilmelidir. Dişler çıktıktan sonra kişi dişlerini düzenli olarak fırçalamalıdır. Her yemek yendiği zaman dişlerde belli bir miktar kalıntı olur. Eğer bu kalıntılar dişten uzaklaştırılmazsa, ortaya sorunlar çıkar. Özellikle çürükler meydana gelir. Diş fırçalarken diş yıpranmasının önüne geçmek için yumuşak fırçalı diş fırçalarının kullanılması gerekir. Sızlama için özel olarak hazırlanmış diş macunları tercih edilebilir.

Tükettiğiniz Gıdalar Diş Sızlamasına Neden Olabilir

Tüketilen gıdalar dişte sızlamaya sebep olabilir. Özellikle kola, meyve suları, domates ve düşük pH’lı ve yüksek karbonat oranlı asidik sıvalar nedeniyle dişlerde hasar olabilir. Beslenme şekli hassasiyet oluşumunda önemli rol oynar. Kola ve meyve ve enerji içecekleri diş yüzeyinden madde kaybına yol açar. Sürekli kullanılmaları, diş minesinin aşınmasına yol açar. Ağız kuruluğuna yol açtığı bilinen ilaçlar arasında yer alan tansiyon ilaçları ve antihistaminik ilaçlar tükürük miktarını azaltır. Bu durum beslenmeyle meydana gelen travmalar bakteri plak artışına neden olur. Tükürük akışında görülen azalma ile pH bozulur.

Sızlama şikayetiyle hekime gittiğiniz zaman hekim dişinizin niteliğini değerlendirir. Ağrı, parlaklık ve keskinlik konusunda yeterli bilgi toplanır. Bütün bu etmenler değerlendirmeye alınarak, hekim doğru teşhisle birlikte uygun tedavi planı oluşturacaktır. Tedaviler çok çeşitli olabilir. Kişinin evinde dişine uyguladığı bitkisel tedaviler de olabilir, diş ameliyatı ya da kanal tedavisi yapılması gerekebilir. Hassasiyetin ne kadar sık olduğu ve şekli tedavi seçenekleri arasından seçim yapılmasını sağlar.

Kükürt nedir? Detaylarını da inceleyebilirsiniz.

Diş Sızlamasından Korunmak için Günlük Ağız Bakımı Nasıl Yapılır?

Diş sızlamasından koruyucu günlük ağız bakımı düzenli şekilde yapılmalıdır. Dişler günde 3 kere fırçalanmalıdır. Diş fırçalamak için sert fırçalar tercih edilmemelidir. Bunun yerine yumuşak fırçalar tercih edilmelidir. Diş fırçalama alışkanlığı çocuk yaşta kazanılmalıdır. Mutlaka diş ipi de kullanılmalıdır. Haftada en az bir kere tuzlu su ile gargara yapılmalıdır. Yemeklerden sonra dişlerde artık kalır. Bu nedenle yemeklerden sonra diş mutlaka fırçalanmalıdır.

Diş sızıntısı hisssedildiği zaman mutlaka diş hekimine gidilmelidir. Dişte herhangi bir sıkıntı olduğu zaman bu durum geçiştirilmemelidir. Diş sızıntısı şikayetiyle hekime gidip tedaviye başladığınız zaman dişte ağrı olabilir. Bu normal bir durumdur. Tedavi başladıktan 7 gün sonra halen ağrı devam ediyorsa mutlaka hekim durum hakkında bilgilendirilmelidir.

Dişleriniz Sızlamasın Diye Önlem Almayı İhmal Etmeyin

Diş sızlamasına önlem almak için günlük temizlik rutininize mutlaka uygulama kolaylığı sunan hassasiyet giderici diş macunlarını tercih edin. Bu macunlar diş dentinin dokusundan kolay bir şekilde geçer ve canlı sinir dokusuna ulaşır. Özel üretilen macunların içinde yüksek miktarda florid bulunmaktadır. Beyazlatma özelliği, tartar kontrolü ve karbonat içerikli diş macunları da bulunur.

 
Kategori: