Biber dolmasının kalorisi, içerisinde yağ oranının fazla olmasından dolayı fazladır. 1 porsiyon biber dolmasının içinde 273 kalori bulunmaktadır. 1 tane biber dolması ise 132 kcal’dir. Yemek içerisinde eklenen besinler ile dolmanın kalorisi artış ya da azalış gösterebilir.

Biber Dolmasının Besin Değerleri Nelerdir?

Biber dolması 100 gramında 176 kalori bulundurmaktadır. 1 adet biber dolmasının 10 gramı 13,65 gram karbonhidrat, 2,27 gram protein, 12,53 gram yağ ve 1,42 gram lif içermektedir. Çiğ dolmalık biberlerin ortalama %92’si sudan oluşmaktadır. Biberlerin tatlı olmasını sağlayan bileşenler ise glikoz ve fruktoz şekerleridir. Biber dolmasının içerisinde az miktarda ise lif bulunmaktadır.

Yeşil Biberin Faydaları Nelerdir?

Yesil Biberin Faydalari Nelerdir

Yeşil biberin pek çok faydası bulunmaktadır. Kalorileri düşük olan yeşil biberler, vücut için oldukça iyi besinlerdir. Tüm çeşitleri faydalı olan biberler A ve C vitamini, potasyum, folik asit ve lif kaynaklarıdır.

Biber Dolmasının Faydaları Nelerdir?

Biber dolmasının yararları içinde şunlar bulunmaktadır:

  • Biber dolması içerisinde bulunan kıyma, önemli bir protein kaynağıdır. Yüksek besin değerine sahip olması ile sağlığa oldukça faydalı bir yemektir.
  • Hafızanın güçlenmesi konusunda da oldukça olumlu etkilere sahiptir.
  • Kanın yağı taşlarından biri olan demir bakımından oldukça zengindir.
  • İçerisinde bulunan pirinç, özellikle bağırsak kanserine karşı oldukça koruyucu bir besindir.
  • Karbonhidrat miktarı fazla olduğundan vücut için oldukça hızlı ve anlık olarak enerji sağlamaktadır.
  • Pirinç içerisinde bol miktarda nişasta bulunur. Bu da vücut gelişimini desteklemeye yardımcı olur.
  • Vücudun enerjisinin büyük bir kısmı yağlar tarafından karşılanır. Yemeğe eklenen sıvı yağ, vücut ısısının korunmasında oldukça etkilidir.
  • Orta boydaki bir dolmalık biber, vücudun günlük C vitamini ihtiyacını karşılamaya yeter. C vitamini ihtiyacının %169 oranını karşılayabilen dolma, B6, A, E ve K1 gibi pek çok faydalı ve gerekli vitaminleri içermektedir. Potasyum ve folat bakımında da zengin olan dolma, tavsiye edilen yiyecekler arasında yer almaktadır.

Biber Dolması Hangi Mevsimde Tüketilmelidir?

Biber dolmasının tüketilme mevsimi genel olarak her mevsim denebilir. Birçok mevsimde tüketilebilen bir yiyecektir. Sıcak havalarda zeytinyağlısı, soğuk havalarda ise etlisi tercih edilmektedir.

Biber Dolması Hangi Yiyeceklerle İyi Gider?

Biber Dolmasi Hangi Yiyeceklerle Iyi Gider

Biber dolması genel olarak yoğurtlu yiyecekler ile iyi gider. Yemeğin üzerine yoğurt ekleyerek tabağınızı zenginleştirebilirsiniz. Öncesinde mercimek çorbası, yoğurt çorbası ya da ezogelin çorbası tüketebilirsiniz. Göze hitap etmesi için dolmaları limon dilimleri ile servis edebilirsiniz. Biber dolması genel olarak cacık, turşu, haydari gibi çeşitli yiyeceklerle de sık sık tüketilmektedir.

Biber Dolması Dolapta Nasıl Saklanır?

Biber dolmasının buzdolabında saklanma süresi en fazla 1 haftadır. Pişirmediğiniz yemeği ise kolaylıkla derin dondurucuda saklamanız söz konusudur. Bunu yapmak için de ilk olarak dolmalık biberlerin içini temizleyerek tuzlamanız gerekir. İç harç ile doldurduktan sonra poşetlere koyarak buzluğa atabilirsiniz.
Kategori: