Hayvanların eğitilmesi arasında ilk 1. sırada gelen hayvanlar köpeklerdir. Köpekler her zaman için belirli komutları anlayabilir, sahibinin sesini tanıyabilir ve onun dediği komutları hemen o an uygulayabilirler. Bir yerden diğer yere hızlı koşma, yere oturma, havlama ve diğer her türlü komutları yerine getirmeleri mümkün olabilir. Köpeklerin bu konuda komutları anlıyor olmaları hayvanların her komutu veya söyleneni anlıyor oldukları anlamını da taşımamaktadır.

Köpeklerin kısa süre içerisinde farklı birkaç komutu öğrenmesi mümkün olabildiği gibi, bazı köpekler doğaları gereği sahiplerini dinlemeyebilirler. Köpeklerin kısa süre içerisinde iyi bir eğitim alması nasıl mümkün değilse, uzun süre aldıkları eğitimlerde bile komutları anlamayabilirler.

Hayvanlar Söyleneni Anlayabilir Mi?Hayvanların hiçbirisi konuşamaz, söyleneni net olarak anlayamaz ancak onları uygulayabilirler. Goriller başta olmak üzere bazı hayvanların ise konuşmaya yeltendikleri, işaret dilini kullanabildikleri ve söyleneni çoğu zaman olmasa bile bazı kelimeleri rahatlıkla anlayabildikleri görülmüştür.

Yine de her hayvanın insan gibi düşünemeyecek olduğu ve her hayvanın söyleneni anlayamayabilecek olduğu akılda tutulmalıdır. Bir hayvanın sahibinin sözünü dinlerken, bir başkasının sözünü dinlememesinin nedeni ise komutu sadece o kişi söylediğinde yerine getirmesi gerektiğini öğrenmiş olmasından dolayı olur.

Bir hayvan size kitap okuyamaz, sizin dediğiniz komutu yerine getiremeyebilirHayvanlar Söyleneni Anlayabilir Mi?

Her hayvanın sizin isteklerinize göre davranmasını bekleyemezsiniz. Çoğu zaman için hayvanlar sahipleri tarafından söylenen komutları bile anlayamayabilirler. Bunun belirli sebepleri olabilecek olduğu gibi hayvanların canlı olduğu akıldan çıkarılmamalıdır.

Canlı olarak insanlar nasıl herkes tarafından söylenen komutları ve çocukken anne ve babalarının komutlarını bile uygulamazken, zeka açısından insana göre çok az daha gelişmiş hayvanların okuma yazma öğrenmesi veya sizi kesin olarak anlayıp sizin komutlarınıza uymasını beklemeyin.

Ne konuştuğunuzu anlamazlarHayvanlar Söyleneni Anlayabilir Mi?

Köpekler veya kediler veya diğer herhangi bir hayvan siz yanındayken ne konuşursanız konuşun, hangi eylemi gerçekleştirirseniz gerçekleştirin ancak kendi yemeği verileceği veya dışarı çıkacağı zaman sizi biraz olsun anlayabilir.

Konuşmalarınızı veya herhangi bir ev temizliği eylemi gibi benzer beklenmedik eylemler hayvanların anlayabileceği eylemler değildir. Temizlik sonrası köpeğiniz koltukların üzerine çıkabilir veya temizlenen yere gidebilir, bunu kasıtlı olarak yapmayacağı gibi hayvanlarınıza karşı kötü davranmanız onlar üzerinden bazı psikolojik problemlere ve buna bağlı olarak daha agresif olmalarına neden olabilir.

Eğer hayvanlarınıza iyi bakamadığınızı düşünüyorsanız veya bakmak istemiyorsanız sokağa salmak yerine en yakın barınağa gönderebilir veya internet üzerinden hızlı ve ücretsiz bir şekilde sahiplendirebilirsiniz.
Kategori: