ABD’de her 2 saniyede bir kan verilmesi gerekmektedir. Aksi durumda ameliyatlar yapılamaz, kan kaybı gibi durumlarda kalıcı olarak ölümler meydana gelebilir. Gelecekte insanların kan bağışlamasını devam ettirmek ve mevcut olan stokları sürekli güncel tutmak adına bazı ülkelerde kan verenlere para ödülü bile verilmektedir.

Türkiye’de de Kızılay tarafından sürekli olarak kan çalışmaları yapılmakta, özel, devlet ve diğer tüm sağlık kuruluşlarına kan ihtiyaçları temin edilmektedir. Her insanın ne zaman, ne kadar ve neden dolayı kana ihtiyacı olacağı bilinmez.

Eğer AB+ veya AB- gibi kan grupları olmasaydı ve herkes tek kan grubundan olsaydı bugün dünyada kan stoğu problemi olmaz, kan ihtiyacı konusu daha kısa süre içerisinde karşılanabilirdi.

Bilimadamları evrensel bir kan yaratmaya çalışıyorEvrensel Kan Yaratmak Mümkün Mü?

Her kan grubuna uygun olabilecek ve tüm insanlar tarafından kabul edilebilecek bir kan grubu üzerinde çalışmalara devam eden bilimadamları, henüz A tipi kanı O tipi kana çeviremedi. Herkesin kan grubunun farklı olduğu ancak tek tip kanın herkese uygun olduğu bir kan grubu ile çok daha az stok sorunu yaşanabilir.

Ancak bazı bilimadamları bu konuda yapılması gereken çalışmaların kısa bir zaman dilimi içerisinde tamamlanmayacak olduğunu düşünüyor. Yapılan çalışmalar daha çok maymunlar üzerinden yürütülürken henüz bu konuda gelecek 5 yıl içerisinde evrensel bir kan yaratmanın pek de mümkün olmadığından söz edilmekte.

Kısa vadede kan stoklarının güncel olarak tutulması için özellikle Afrika gibi ülkelerde daha fazla program başlatılması, daha fazla insanın kan bağışlama konusunda bilgilendirilmesi gerektiği çok açık. Avrupa’da kan bağışlama oranları diğer birçok bölgeye oranla çok daha iyi olsa da, özellikle de ABD gibi gelişmiş ülkelerde insanlar kan bağışlamak konusunda giderek daha fazla bilinçli hale geliyor.

Evrensel kan grubu formülü merak ediliyorEvrensel Kan Yaratmak Mümkün Mü?

Evrensel kanın hangi grupta olacağı, nasıl üretilebileceği ve formulünün nasıl olabileceği bir takım soru işaretlerine sebep oluyor. Bilimadamları bu konunun daha bilinmediğini, ancak gelecekte yanlış kan veya steril sorunlar nedeniyle ölen insan sayısının büyük oranda azalacak olduğundan söz ediyor.
Kategori: