Bir süredir düşüş eğilimi gösteren resmî enflasyon oranlarının gerçek enflasyon oranlarına göre daha farklı olduğunu düşünüyor. TCMB Başkanı Murat Uysal, bugün sabah saatlerinde bir açıklama yaparak TCMB’nin 2020 yılı son günlerine kadar resmî enflasyon oranının %8.2 oranına kadar gerileyecek olduğunu tahmin ettiklerini açıkladı. 2020 yılı sonunda resmî enflasyonun %5.4’e kadar gerilemesini beklediklerini belirten Uysal, enflasyon oranlarının giderek daha fazla düşecek olduğunu bildirdi.

Dolar 6 TL’ye yaklaştı

Enflasyon oranlarının düşecek olduğunun açıklamasının yapıldığı dakikalarda dolar kuru 5.98 TL olarak güncellendi. Dolar kurunun 6 TL’ye yaklaşması ‘dolar tekrar 8 TL’ye mi koşuyor?’ diye düşündürtürken, çok sayıda yatırımcı ise bu yıl sonuna kadar gerçek enflasyon oranının daha yüksek olacağını düşünüyor.

Özellikle kış aylarında sebze ve meyve fiyatlandırmasında yaşanan devasa artışların dikkate alınmadığından şikayetçi olan birçok vatandaş ise, pazar ve marketlerde, teknoloji pazarında enflasyonun %20’den az olmadığını düşündüklerini belirtiyor. Bazı sosyal medya kullanıcıları ise resmî enflasyonla gerçek enflasyon arasında ‘dağlar’ kadar fark olduğundan şikayet ediyor.

Kategori: