Giderek artan korona virüs salgını piyasaları tedirgin ederek, yatırımcıların geri çekilmesine ve satış yapmasına sebep oldu. ABD Doları varlıklarına yatırım yapanların sayısı artarken, TL ve diğer para birimlerine yatırım yapanların oranı ise düşüş eğilimine girdi. Kısa süre içerisinde altın ve diğer değerli rezervlerin fiyatlarında da yükseliş yaşanırken, birçok ülkede salgına bağlı olarak yatırımcılar endişe hissetmeye başladı.

Çin merkezli yatırımcılar, özellikle ülkelerinde mevcut şirketlerin değerinin son günlerde düşebileceğini, kazançların kısa süreliğine bile olsa koronavirüs salgını nedeniyle büyük oranda düşüş gösterebilecek olduğunu düşünüyor.

ABD Doları ve Euro kazanıyor

Euro ve ABD Doları, TL karşısında değer kazanırken, yatırımcılar özellikle ABD Doları tercih ediyor. Altın, petrol ve hisse senetlerinde değer artışları yaşanırken Çin merkezli birçok firmanın ise değer kaybına uğrama endişesi olduğu, Çin vatandaşı yerlilerin hisse senetlerine yatırım yapmaktan ‘uzak’ durduğu ifade ediliyor. Bu uzaklığın çok fazla olmadığı, ancak uzun süreli devam ederse büyük problemlere sebep olabilecek kadar büyük bir ekonomik ve finansal tehdit oluşturabileceği belirtiliyor.
Kategori: