Hong Kong ve diğer bölge ülkelerinden yapılan açıklamalarda Çin anakarasına yapılacak ziyaretlerin durdurulması, mümkünse Çin ziyaretlerinin ertelenmesi yönünde uyarılar yayınlanmaya devam etti. Bugün Hong Kong yönetimi Çin anakarasına gidişleri yasaklarken, Çin’den Hong Kong’a gelecek turistler için ise bazı katı kurallar uygulama kararı aldı ve uçak sefer sayılarını azalttı.

Pekin yönetimi salgınla ilgili herhangi bir yeni açıklama yapmazken, ABD’den yapılan açıklamada salgın aşısı ile ilgili çalışmaların sürdürüldüğü doğrulandı.

Tibet’e yayıldı

Tibet’e kadar ulaşan virüsün bu son hareketi ile beraber tüm Çin anakarasında görüldüğü ve tüm ülkenin tehdit altında olduğu kaydedildi. Pekin yönetimi maske kullanımını ‘önlem’ yerine ‘zorunluluk’ olarak güncelledi. Maske takmak zorunlu hale gelirken, birçok insan ise toplu taşıma ve sokaklarda corona virüse karşı daha fazla aktif önlemler alınması gerektiğini belirtiyor. Ancak Pekin yönetimi bu konuda gerekli adımları atmakta Çin vatandaşlarına göre yavaş kalıyor.

Pekin’in kısa bir zaman dilimi içerisinde virüsü sınırlandırmak için daha fazla adım atması, bugün Dünya Sağlık Örgütü‘nce yapılacak açıklama sonrasında daha hızlı harekete geçmesinin mümkün olabileceği tahmin ediliyor.

Kategori: